Kadın
21 Haziran 2017 Çarşamba

Yüz yogası işe yarar mı?

Bir Uzakdoğu öğretisi olan yoganın, yüz bölgesi için yapılan hareketleriyle, antiaging etki yaptığı ve yüzdeki yıpranmaya karşı önlem oluşturduğu söyleniyor.
Yüz yogası işe yarar mı?

Peki ne kadar doğru? Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur şunları söyledi:

'70 yaşında bir adam düşünün. Hayatını spora adamış ve 18'lik delikanlılara taş çıkarır bir vücudu var. Egzersizlerini aksatmamış, beslenmesine dikkat etmiş, düzenli sporla her zaman kaslarını dolgun tutmayı başarmış. Bu adamın 70 yaşında olduğunu nasıl anlarsınız? Kaç kişi yüz bölgesinden dedi acaba? Evet sizler doğru cevabı verdiniz?Şimdi çoğunuzun kafasında, 'O zaman yüz bölgesindeki kasları da çalıştıralım, sarkmayalım, kırışmayalım' fikirleri oluşmuş olmalı?'

Dr. Bülent Cihantimur, bedendeki kasları çalıştırdığınız gibi, yüz bölgesindeki kasları çalıştıramazsınız, ayrıca yüzdeki kas yapısının bedendekinden farklı olduğunu söyledi. Cihantimur sözlerine şöyle devam etti: "Yüz kaslarının en önemli işlevlerinden birisi, bizlerin mimik yapmasına yardımcı olmalarıdır dedi. Birbirlerine bağlı kas yapılarıdır. Fakat bedendekiler öyle değildir. Dolayısıyla siz, sözüm ona yüz bölgesine özel egzersizlerle, yüz kaslarını çalıştırayım derken, çok daha fazla sarkma ihtimali yaşamanız muhtemeldir."

Dr. Cihantimur, Uzak Doğu'da gördüğü masajların çoğunun, ciltteki kan dolaşımını artırmaya yönelik olduğunu söyledi. Cihantimur, kan dolaşımının rahatlama ve tazelik kazandırmadan öteye geçemeyeceğini belirtti.

Cihantimur, "Yüzdeki kasları gerçekten zorlar ve gelişmesine yönelik tetikleyici bir hareketi sürekli yaparsanız ve hatta mimik hareketlerinin ters yönünde bir zorlayıcı kuvvet uygularsanız, sarkmanız olasıdır." dedi.

Dr. Cihantimur, yüz kaslarımızı ve bunu kullanarak oluşturduğumuz mimiklerin, cildimizin kırışmasına neden olduğunu söyledi. 

Mimiklerimiz bizi biz yapan hareketlerdir

'Üst yüz bölgesi dediğimiz alan yani göz çevresi, kaşlar ve alın, sıklıkla mimik hareketlerinden, orta yüz bölgesi hacim kaybından ve alt yüz bölgesi ise sarkmadan dolayı yaşlanma belirtilerini gösterir.

Cihantimur, böyle durumlarda imdadımıza koşacak yardımları şöyle sıraladı:

- Botoks
- Dermal dolgu
- Örümcek Ağı estetiği
- Hedefe yönelik cihazlı tedaviler

Kadın

Doğum Günü Hediyesi Ne Alabilirim?

Herhangi bir yakının doğum günü yaklaşırken birçok kişi doğum günü hediyesi olarak ne alacağını düşünüyor. Bu konuda internet siteleri en geniş yelpaze sunuyor.