Teknoloji
26 Mayıs 2021 Çarşamba

Yeni Nesil Elektrikli Araba Porsche Taycan Konya'da Ziyaretçilerin Karşısına Çıkıyor

Porsche'nin elektrikli sedan modeli Taycan 3-4-5 Haziran 2021 tarihlerinde Konya Enerji Zirvesi ile birlikte Selçuklu Kongre Merkezi'nde ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor.
Yeni Nesil Elektrikli Araba Porsche Taycan Konya'da Ziyaretçilerin Karşısına Çıkıyor
Dünyada artık birçok otomobil üreticisi kaynaklarının önemli bir kısmını elektrikli araç üretimine ayırıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı çevre raporlarının ardından, dizel araçların karbon salınım oranının yüksek olduğu anlaşılmış ve dizel araçlar, küresel ısınmanın engellenmesi aşamasında önlem alınması gereken önemli bir konu haline gelmiştir. Tüm bu gelişmeler geleneksel içten yanmalı motorlu araçların yerine elektrikli araç yatırımlarını tetiklemiştir. Dünya'nın önde gelen otomobil markalarından Porshe bu pazarda yerini almak için kollarını sıvadı ve Taycan modelini tüketicilere sundu.

Porsche yeni bir model pazara sunduğunda, bu model çoğunlukla sürüş dinamiklerinde sınıfının referansı olur. Porsche’nin  model ailesine baktığımızda elektrikli Taycan’ın oldukça önemli özelliklerle yine sınıfı için referans olabilecek bir model olduğunu görüyoruz. Onun genel özelliklerine biraz bakalım…

Porsche Taycan kabininde sınırlı yaşam alanı göze çarpıyor. Ama bu otomobil zaten öyle beş kişilik ailenizle bayram tatiline çıkmanız için tasarlanmamış. O, elektrikli performans otomobili. Aslında 5mm uzunluğunda bir sedan ama iç mekanda daha çok iki kişilik spor araba havası var. Porsche Taycan’ın iç mekanında birinci sınıf kalite hemen algılanıyor. Koltukların dokusu, dikişleri ve yapısı şahane. 10,9 inçlik bir dokunmatik ekrana sahip. Direksiyonun hemen sağ alt köşesinde vites parmağı var ama bunun kullanışlı olduğunu söylemek zor.

Çok kapsamlı bir multimedya sistemi, Porsche Taycan’da standart olarak sunuluyor. Dört adet USB C girişi, blouetooth bağlantısı sabit diskli navigasyon sistemi gibi özellikler de yine standart pakette veriliyor.

İncelediğimiz aracın ana özellikleri şöyle:

625 HP güç
0-100km/s hızlanma için 2,7 saniye
Maksimum hızlanma 260km/s
Almanya başlangıç fiyatı / Porsche Taycan Turbo S fiyatı: 185.450 Euro…
Porsche Taycan Turbo S Boyutları
Porsche Taycan’ın bagaj hacmi, Porsche Taycan ön bagaj alanı hacmi çok merak ediliyor. Aracın genel boyutları şöyle:

2020 Porsche Taycan Turbo S Boyutları Tablosu
Uzunluk 4963mm
Yükseklik 1378mm
Genişlik 1966mm
Dingil Mesafesi 2900mm
Ön İz Açıklığı 1690mm
Bagaj Hacmi 366 litre
Ön Bagaj Bölmesi 81 litre
Porsche Taycan Motor Özellikleri
Motor Tipi ve Konumu: Sıvı soğutmalı motor, sürekli mıknatıslı 2 adet senkron motora sahip.

Motor Gücü: Önde 190kW/ 258HP arkada: 335kW/ 456 HP

Motor Sistem Gücü: 460kw / 625HP

Maksimum Tork: Önde, 400 Nm /Arkada, 550Nm

Batarya: Lityum İon Sıvı soğutmalı

Şanzıman: Önde tel kademeli şanzıman / Arkada, iki kademeli şanzıman.

Yürüyen Aksam: Önde çift salıncak arkada, çok kollu havalı süspansiyon. Adaptif amortisörler, aktif salınım kontrolü, stabilizatör ESP

Fren Özellikleri: Hava kanallı karbon seramik diskler rekuperasyon ayarlı ABS fren asistanı.

Porsche Taycan Ağırlık Oranları
Boş Ağırlık: 2220kg

Taşıma Kapasitesi: 2870kg

Römork Kapasitesi: –

Tavan Taşıma Kapasitesi: 75kg

Taycan’ın navigasyon sistemi, otomatik olarak güncelleniyor. Çevrimiçi hizmetleri ise üç boyunca ücretsiz. Sesli komut sistemi, çok iyi çalışıyor.

Porsche Taycan Hızlanma Verileri

Kaynak: https://www.caranddriver.com/
0-50km/s Hızlanma: 1,2 sn
0-100km/s Hızlanma: 2,7 sn
0-150km/s Hızlanma: 5,4 sn
0-200km/s Hızlanma: 9,6 sn
Maksimum Hızlanma: 260km/s
Porsche Taycan Gürültü Ölçümleri
Rölantide: 33 dB (A)
50km/s 3. viteste: 55 dB (A)
100-130km/ son vitste: 64/67 dB(A)
Porsche’nin ilk seri üretim elektrikli otomobili olan Porsche Taycan, konfor ve sürüş dinamizmi dengesini diğer markalara referans olacak seviyede iyi yapmış. Porsche Taycan’ın elektrikli güç ünitesinin performans ve tüketim arasında yakaladığı denge de mükemmel. Oto Haber Dergisi, yaptığı bir testte Porsche Taycan’ın tüketim & performans dengesi için “daha iyisi yok” yorumunu bile yapmış.

Modeli ve özelliklerini daha yakından tanımak için 3-4-5 Haziran 2021 tarihlerinde Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan Konya Enerji Zirvesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için www.konyaenerjifuari.com adresini ziyaret edebilir ve online ziyaretçi kaydı oluşturabilirsiniz
Teknoloji

Yerli İHA'lara agresif özellik geliyor

Yerli İHA'lara yeni özellikler geleceğini söyleyen Bayraktar, Otonomi kabiliyetlerini agresif manevralar yaparak hedefleri tanıyıp manevra üreten ve bir şekilde takip ettiği uçağa kilitlenebilen teknoloji üzerine çalışıyorlar" dedi.

Teknoloji

WhatsApp'tan Taliban kararı

Facebook geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Taliban içeriklerini yasakladığını duyurmuştu. Bugün de WhatsApp'tan Taliban gruplarının engellendiği açıklandı.