Teknoloji
19 Şubat 2021 Cuma

WhatsApp: Önümüzdeki haftalarda uyarı mesajı yayınlayacağız

WhatsApp'tan, Türkiye'de rekabet soruşturması da başlatılan yeni gizlilik sözleşmesine ilişkin yeni bir açıklama geldi.
WhatsApp: Önümüzdeki haftalarda uyarı mesajı yayınlayacağız
WhatsApp, geçen ay eleştiri oklarının hedefi olan ve gelen tepkiler sonrası kısmen geri adım attığı yeni gizlilik sözleşmesi ile ilgili olarak yeni bir açıklama yaptı. Buna göre Facebook bünyesindeki WhatsApp’ın önce 8 Şubat’ta yürürlüğe gireceğini duyurduğu ancak kamuoyunda oluşan yoğun tepkiler nedeniyle 15 Mayıs’a ertelediği güncellemeyle ilgili olarak önümüzdeki haftalarda bir uyarı mesajı yayınlanmaya başlanacak.

Yanlış anlaşılmaları gidermek için daha yoğun çalışacaklarını ve bu kapsamda ilgili güncellemeleri doğrudan WhatsApp’ta paylaşmak için artık “Durum” özelliğini kullanacaklarını belirten WhatsApp, “Önümüzdeki haftalarda, WhatsApp’ta güncellemeyle ilgili daha fazla bilgi içeren bir uyarı mesajı yayınlayacağız. Kullanıcılar bu bilgileri kendilerine uygun bir zamanda okuyabilecekler. Son olarak, WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için bu güncellemeleri inceleyip kabul etmelerini kullanıcılara hatırlatmaya başlayacağız” açıklaması yaptı.

Bazı rakiplerinin kullanıcıların mesajlarını göremediklerini öne sürdüğüne dikkat çekilen WhatsApp’tan yapılan açıklamada, “Bir uygulama uçtan uca şifreleme özelliği sunmuyorsa varsayılan olarak mesajlarınızı okuyabilir… WhatsApp’ta kişisel mesajlar her zaman uçtan uca şifrelidir. Bu sayede WhatsApp kişisel mesajlarınızı okuyamaz ve dinleyemez” denildi.

'KULLANICILARA UYARI MESAJI GÖNDERECEĞİZ'

WhatsApp’ın, Türkiye’de Rekabet Kurumu’nun soruşturmasına da konu olan gizlilik güncellemesiyle ilgili olarak “Güncellememiz Hakkında Daha Fazla Bilgi” başlığıyla yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

- Bugün, WhatsApp kullanıcılarının hizmet koşullarımızı ve gizlilik ilkemizi incelemelerine yönelik güncel planlarımızı paylaşıyoruz. Daha önce bu güncelleme hakkında çok fazla sayıda yanlış bilgiyle karşılaştık ve tüm yanlış anlaşılmaları gidermek için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

'MESAJLARINIZI OKUYAMAYIZ, DİNLEYEMEYİZ'

WhatsApp’ta işletmelerle sohbet etmenin veya işletmelerden alışveriş yapmanın yeni yöntemlerini sunduğumuzu ve bu yöntemlerin tamamen isteğe bağlı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Kişisel mesajlar her zaman uçtan uca şifrelidir. Bu sayede WhatsApp kişisel mesajlarınızı okuyamaz ve dinleyemez.

- Bu konuda neyi daha iyi yapabileceğimiz üzerine derinlemesine düşündük. Herkesin, geçmişten bu yana uçtan uca şifrelemeyi savunduğumuzu bilmesini ve kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini koruma konusundaki kararlılığımızdan emin olmasını istiyoruz. Bu doğrultuda, değerlerimizi ve güncellemelerimizi doğrudan WhatsApp’ta paylaşmak için artık Durum özelliğimizi kullanıyoruz. İlerleyen günlerde sesimizi daha net bir şekilde duyurmak için çok daha fazlasını yapacağız.

- Önümüzdeki haftalarda, WhatsApp’ta güncellemeyle ilgili daha fazla bilgi içeren bir uyarı mesajı yayınlayacağız. Kullanıcılar bu bilgileri kendilerine uygun bir zamanda okuyabilecekler. Ayrıca bize ulaşan endişelere yanıt vermek için bu sayfaya daha fazla bilgi ekledik. Son olarak, WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için bu güncellemeleri inceleyip kabul etmelerini kullanıcılara hatırlatmaya başlayacağız.Teknoloji

Otomotivde çip krizi giderek büyüyor!

Otomotiv sektöründe başlayan ve Türkiye'ye de sıçrayan çip krizi giderek büyümeye devam ediyor. Son olarak Japon otomobil üreticisi Subaru, yarı iletken çip tedarik problemi sebebiyle ABD'deki tesislerinde üretime geçici olarak ara verdi.