Güncel
24 Nisan 2021 Cumartesi

VeBitcoin kurucusu İlker Baş gözaltına alındı

Muğla merkezli kripto para işlem platformu VeBitcoin'in Ceo'su İlker Baş dün akşam saatlerinde polis tarafından gözaltına alındı.
VeBitcoin kurucusu İlker Baş gözaltına alındı
Kripto para borsası Thodex'in bakım yapılacağı açıklaması sonrasında sitesini kapatması ve sahibi Faruk Fatih Özer'in yurt dışına kaçmasıyla başlayan sürece Muğla merkezli VeBitcoin.com da katıldı. VeBitcoin.com faaliyetlerine içine girdiği finansal zor durumdan dolayı son verdiğini belirtti. Thodex'in bakıma alındığını açıkladığı geçen 20 Nisan'da gece yarısında VeBitcoin'in de bakıma alındığı ve bu süreçten bu yana kapalı olduğu ortaya çıktı. Şirketten kapanmaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'BİZİ ZORLU BİR SÜRECE SÜRÜKLEDİ'
'Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız.'

2 YATIRIMCI VİLLASINA GİRMEYE ÇALIŞTI
Yaşanan bu olayın ardından Muğla'nın Menteşe ilçesi Ortaköy Mahallesi'nde oturan VeBitcoin'in Ceo'su İlker Baş, önceki gece villasına 2 kişinin duvardan atlayarak girmek istediğini belirterek, ihbarda bulundu. İhbarın ardından olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi. Gözaltına alınan 2 şüpheli jandarmadaki ifadelerinde, 'VeBitcoin'e para yatırdık. Yaşanan olumsuz gelişmeler üzerine İlker B. ile konuşmaya geldik. Kendisine zarar vermedik' dediği öğrenildi.

EV DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALDI
Konut dokunulmazlığını ihlal suçundan işlem yapılan şüpheliler serbest bırakıldı. Villasına 2 kişinin girmeye çalışmasının ardından eşi ve 2 çocuğu ile birlikte Menteşe ilçe merkezindeki evine taşınan İlker B., dün akşam saatlerinde polis tarafından gözaltına alındı.
DÖRT KİŞİ GÖZALTINDA
Öte yandan devam eden operasyonlar kapsamında şirketin üç çalışanı daha gözaltına alındı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, şirket yöneticisi ve çalışanları olan 4 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı.