Otomobil
21 Kasım 2017 Salı

Uçan araba gerçek oluyor

Elon Musk, yeni tanıttığı, 0-100 km arasına 1.9 saniyede çıkabilen elektrikli spor otomobil Roadster'ın özel geliştirme paketleriyle uçan otomobile dönüştürülebileceğini açıkladı.
Uçan araba gerçek oluyor

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi konumundaki Tesla, 2008 yılında satışa sunduğu Roadster'ın yenilenmiş bir modelini tanıttı. Saatte 400 km hıza ulaşabilen yeni Roadster, Tesla CEO'su Elon Musk tarafından ?dünyanın en hızlı seri üretilen otomobili' ilan edildi.

Roadster 0'dan 100 km/s hıza yalnızca 1,9 saniyede ulaşabiliyor.Bu büyük gücü üretmekse, dört çeker otomobilin birisi önde, ikisi arkada olmak üzere güç üreten 3 elektrik motoruna düşüyor.

Hız rekorunu elinde tutan İsveçli Koenigsegg markasının geliştirdiği Agera RS, saatte 447 km hız yapabiliyor.Yeni Roadster, 200 kWh'lık elektrik pilleri tam dolu olduğunda 1.000 km yol kat edebiliyor.Bugüne kadarki en yüksek menzile sahip elektrikli otomobil olan Roadster, elektrikli otomobilleri tek şarjla şehirlerarası yolculuk yapabilme kabiliyetine kavuşturuyor.

Otomobilin heyecan verici tanıtımından birkaç gün sonra, Elon Musk yeni Roadster'a dair yeni birkaç duyuru yaptı. Elon Musk, 2020 yılında satışa sunulacak otomobilin özel bir uçuş kabiliyetine de sahip olabileceğini tweet'ledi. Musk tweet dizisine, 'Bunun giriş seviyesi performans olduğunu açıklığa kavuşturmalıyım.' diyerek başladı. 

'Bu performansı bir sonraki seviyeye taşıyacak özel bir seçenek paketi olacak.Yeni nesil Roadster'ın otomobilin kısa uçuşlar yapmasını sağlayan bir yükseltme paketi olacağını söylemiyorum, ama belki?Bu kesinlikle mümkün, yalnızca bir güvenlik meselesi. Roket teknolojisini otomobillere getirmek devrimsel yeni imkânı beraberinde getiriyor.'

Tesla, otomobillerinin içerisindeki bilgisayar sistemine gönderdiği yazılım güncellemeleriyle otomobillerini bir cihaz gibi yenileyebiliyor. Yapılan yazılım güncellemeleri, isteyen Tesla kullanıcılarına otomobillerinden daha yüksek performans alma şansı sunuyor. 

Bu açıdan bakılırsa, Tesla'nın daha şimdiden Roadster'ı nasıl daha hızlı hale getirebilecekleri üzerinde çalışıyor olması muhtemel.Kimileri Musk'ın otomobilin uçacağı konusunda ciddi olmadığı düşünüyor. Fakat roket teknolojileri konusunda öncü SpaceX'in de CEO'su olan Musk, iki şirketi arasındaki işbirliğini yeni bir boyuta taşımanın yollarını bulmuş da olabilir.

Musk, daha önce elektrik pilleri ve güneş panelleri üreten bir diğer şirketi SolarCity'yi Tesla için satın almıştı. SolarCity'nin kurucu CEO'su Lyndon Rive iken, şirketin başkanı Musk'tı. Uçan otomobiller yalnızca Elon Musk'ın ilgi alanına girmiyor. Otomotiv endüstrisinin büyük oyuncuları da bu konuda çalışmalar yapıyorlar.

Elon Musk'ın açıklaması, otomotiv endüstrisinin bir diğer oyuncusu ve Volvo'nun da çatı şirketi olan Geely'nin uçan otomobil şirketi Terrafugia'yı satın almak istediklerini doğrulamasına bir yanıttı.

Otomobil

2020'nin En Çok Satan Otomobil Markaları

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, bu yılın ilk 4 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 26,3 büyürken, satışlar bu yılın nisan ayı ile geçen yılın nisan ayı kıyaslandığında yüzde

Otomobil

MTV ödemelerinde yeni dönem!

1 Ocak itibarıyla başlayan 2018 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) ilk taksit ödemeleri mobil banka uygulamalarından kolayca yapılabiliyor