Ekonomi
31 Mayıs 2020 Pazar

Türkiye'nin Suçüstü Yakaladığı Bankanın Sicili Kabarık Çıktı

Dolar kurunu yükseltmek için Türk bankalarından yüklü miktarda dolar alarak operasyon yapmaya kalkan spekülatörler, bu kez suçüstü yakalandı. Spekülatörler, TL karşılığını bulamayınca açığa düştü.
Türkiye'nin Suçüstü Yakaladığı Bankanın Sicili Kabarık Çıktı
Türkiye'yi hedef alan Londra merkezli kur spekülatörleri, yine açığa düşünce kendilerini ele verdi. Doları yükseltmek için Türk bankalarından yüklü miktarda dolar alan spekülatörler, aldıkları doların karşılığı olan TL'yi bulup bankalara teslim edemeyince zor duruma düştü. Türkiye ekonomisini hedef alan ancak aldıkları dövizin karşılığı olan TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen yabancılar kuruluşların Londra merkezli BNP Paribas, Citibank ve UBS olduğu anlaşıldı. Önceki gün yapılan saldırıların ardından Merkez Bankası, EFT sisteminin kapanış saatini uzatmasına rağmen temerrüde düşen bu üç banka, yükümlülüklerini yerine getiremedi.

SİCİLİ KABARIK ÇIKTI

BDDK'nın işlem yasağı getirdiği bankaların arasında yer alan BNP Paribas'ın daha öncede döviz manipülasyonundan yakalandığı ortaya çıktı. 2017'de ABD Merkez Bankası tarafından yakalanan bankaya 350 milyon dolar ceza kesildiği ortaya çıktı.

GELİRLERİNİN YÜZDE 5'İ KADAR CEZA

BDDK'nın, Türkiye ekonomisini hedef alan bankalara yönelik attığı bir başka yaptırım adımı ise 'manipülatif ve yanıltıcı işlemlere uygulanacak ceza' düzenlemesi oldu. Bundan böyle BDDK, finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler hakkındaki yönetmeliğe aykırı davrananlara, bir önceki yıl sonu finansal tablolarında yer alan faiz, kar payı gelirleri, alınan ücret ve komisyonlar ile bankacılık hizmet gelirleri toplamının yüzde 5'ine kadar idari para cezası verecek.
Ekonomi

2020 Enflasyonu yüzde 14,6 oldu

Memur ve emeklilerin maaş zammını belirleyen enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre, aralık ayında enflasyon yüzde 1,25 artarak 2020 yılı enflasyonu yüzde 14,6 oldu.