Bilim
22 Ağustos 2017 Salı

Türk bilim insanı Hawking'i konuşturacak

Giyilebilir kalp pili ve benzeri pek çok icadı bulunan Asistan Profesör Canan Dağdeviren şimdi de İngiliz fizikçi Stephen Hawking'i konuşturacak bir düzenek üzerinde çalışıyor

Canan Dağdeviren, şu anda 32 yaşında ve gelecek vaat eden en iyi bilim insanları arasında yer alıyor.

Dünyanın en iyi iki üniversitesi olarak bilinen Harvard ve MIT'nin gözbebeği.

Harvard'ın Genç Akademi Üyeliği'ne seçilen ilk Türk oldu, MIT Technology Review'un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer aldı ve bu da kendi adına 6 milyon dolarlık bir laboratuvar kurmanın yolunu açtı.

Dağdeviren, önceki yıl da Forbes dergisinin '30 yaşından küçük 30 bilim insanı' listesine girdi... Dağdeviren'in giyilebilir kalp pili, meme kanseri olanlara yönelik esnek sutyen ve benzeri pek çok icadı var ve şu sıralar üzerinde çalıştığı projelerden biri de 'çağımızın dehası' olarak bilinen İngiliz fizikçi Stephen Hawking'i konuşturacak bir düzenek!.. Peki, nasıl bir ortamda yetişti, kimlerden esinlendi, hedefleri neler?..
Âşık Veysel hayranı

Dağdeviren, Sivas kökenli ama ailesi Kocaeli'nde. Anne sınıf öğretmeni, baba ise muhasebeci. Âşık Veysel hayranı, kilime bayılıyor ve Türk tatlarından asla vazgeçmiyor.

İlk, orta ve liseyi Kocaeli'nde okudu. 2007'de hacettepe Fizik Mühendisliği'nden mezun oldu, 2009'da da Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği'nde mastırını tamamladı. Aynı yıl Fulbright bursu kazanarak UIUC'da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Sonrasında da Harvard ve MIT..

Bilim

Koronavirüse karşı yeni ilaç umudu

İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK) ve ABD'li biyoteknoloji şirketi Vir tarafından geliştirilen 'VIR-7831' adlı bir monoklonal antikor ilacının koronavirüse bağlı hastaneye yatış ve ölümü yüzde 85 oranında azalttığı açıklandı.

Bilim

Tarihteki en ölümcül salgın hastalıklar

Tarih boyunca insanoğlu birçok salgın hastalıkla mücadele etti. Bu hastalıklar sonucunda çokça kayıp verilse de hepsinin üstesinden gelmeyi başardı. İşte Tarih boyunca İnsanların Mücadele ettiği büyük salgın hastalıklar