Ekonomi
12 Ağustos 2021 Perşembe

Turizm sektöründe yeni kriz! Alınan karar işleri bıçak gibi kesti

Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt dışından Türkiye'ye gelen ve son 14 gün içinde Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'da bulunduğu anlaşılan yolcular belirlenen otellerde karantina altına alınacak.
Turizm sektöründe yeni kriz! Alınan karar işleri bıçak gibi kesti
8 ülkeden Türkiye'ye gelecek olanlara karantina oteli şartı getirildi.
-Karantina için 5 yıldızlı 11 otel belirlendi.
-Karantina otellerinin günlük maliyeti kişi başı 2 bin TL'ye kadar çıkıyor.
-Maliyet yüksekliğinden dolayı Türkiye tatilini iptal eden turist sayısı çoğalıyor
-Karar turizmcileri zora soktu.
-Karantina otelleri acilen çeşitlendirilmeli.

Koronavirüs salgının etkisiyle en büyük darbeyi alan Turizm sektörü bu yaz için umutluyken yeni alınan ‘karantina’ kararıyla işleri bir anda bıçak gibi kesildi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt dışından Türkiye'ye gelen ve son 14 gün içinde Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'da bulunduğu anlaşılan yolcular artık yurtlardan değil belirlenen otellerde karantina altına alınacak.

2 Ağustos'tan önce karantina süreci için öğrenci yurtları kullanılıyordu. Yurtların günlük ücreti ise 80 liraydı. Ancak Avrupa ülkelerinde yapılan uygulama gibi artık bu ülkelerden gelenler karantina sürecini belirlenen 11 otelde geçirmek zorunda. Otellerin ücretleri ise 600 TL ve 2 bin TL arasında değişiyor. Ayrıca yolcular otel ücretlerinin yanı sıra havalimanı transfer ücretini de kendisi karşılayacak.

KARANTİNA OTELİ ZORUNLUĞUNDA REVİZYONA GİDİLMELİ

İşlerin toparlanmaya başladığı dönemde alınan kararın sektörü zora sokacak birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini belirten sektör temsilcileri, zorunlu otel karantinası şartlarında acilen bir değişikliğe gidilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

KARARI SONRASI İPTALLER BAŞLADI

Karar sonrası karantina maliyetlerindeki yükseklikten dolayı Türkiye’ye gelecek olan birçok turistin vazgeçtiği belirten sektör temsilcileri, “Elbette salgına karşı tedbirler alınmalı ancak vize öncesi karantina otelinin ücretlerinin ödenmiş olması zorunluluğu var. Gelecek olan misafirler ‘Ya vizem çıkmazsa param boşa gidecek’ korkusu yaşıyor.3 VE 4 YILDIZLI OTELLER LİSTEYE EKLENMELİ

Ayrıca maliyetler çok yüksek, sadece 11 adet otel belirlenmiş durumda ve bunlar 5 yıldızlı oteller. Karantina otellerine 3 ve 4 yıldızlı oteller de eklenerek otel çeşitliliği bir anda artırılmalı.TURİZMCİLER ÇIKMAZA GİRDİ

Pakistan, Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan oldukça fazla misafir ağırlıyoruz. Sektör olarak pandemi etkisiyle oldukça zor bir dönem geçiriyoruz. Ülkemize gelecek her bir turistin bu denli olduğu dönemde alınan bu karar işleri bir anda bıçak gibi kesti. “ ifadelerini kullandı.

2 BİN DOLAR İSTEDİLER

Pakistanlı iş insanı Nayyar Zubaır, Ağustos başında Türkiye'ye geldi. Otel masrafından haberinin olmadığını belirten Zubaır, 'Bize kimse kural değişikliğinden bahsetmedi. Biz buraya geldik ve bizi otele aldılar bizden karantina süreci için 2 bin dolar istendi' dedi.

Avukat Yasemin Bal ise 'Covid-19 döneminde yabancı ülkelerin bazılarına karantina koşulu getirildi. Bu ülkelerden bazıları Brezilya, Afganistan, Pakistan gibi ülkeler. Son 10 gün içerisinde yaşanan değişik bir hadise oldu. Biletlerini alırken kendilerine 10 günlük karantina süresi içerisinde astronomik fiyatlarda kalmak zorunda kalacakları bildirilmedi. Ne zaman karşılarına çıkıyor havalimanına geliyorlar şöyle bir cevapla karşılaşıyorlar; 'Türkiye'de İstanbul'a indiğinizde tek bir otelde 2 bin liradan 10 gün ikamet etmek zorundasınız.' Türkiye'de günlüğü 2 bin liradan misafir edecek 8 yıldızlı bir otel İstanbul içerisinde yok. İnsanlar, havalimanında biletlerini yakıyorlar. Zubaır Bey, biletini yakmıyor durumu büyükelçiliğe bildiriyor. Dolayısıyla Türkiye'deki büyükelçi ve konsolosluklar içişleri bakanlığı ile takasa geçiyorlar ve günlük 2 bin liradan mecburi otel ücretlerini başka bir otelde günlük 300-400 liraya indirilmesini sağlıyorlar' diye konuştu.

Kaynak:Haber7
Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu'ndan metro açıklaması!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Üstlerine vazife olan işleri yapmayıp, yapımı devam eden metro inşaatı üzerine hafriyat dökenlerin emek hırsızlığına da müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Ekonomi

Yüksek fiyatlarla ilgili ilk hamle

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyonu da en kısa sürede kontrol altına alarak, fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz" açıklaması yapmıştı. Bugün ilk hamle geldi.

Ekonomi

Sanayi üretimi açıklandı

TÜİK, temmuz ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 8.7 arttı ancak yüzde 15.2 olan beklentinin altında kaldı. Önceki ay sanayi üretiminde artış yıllık yüzde 23.9 olmuştu

Ekonomi

İşsizlik rakamları açıklandı

TÜİK, temmuz ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan artışla yüzde 12 seviyesinde gerçekleşti.