Bilim
8 Ocak 2018 Pazartesi

Trump'ı ikna etti, uzay rotası sil baştan çizildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın NASA'ya verdiği yeni uzay görevinin arkasından Elon Musk çıktı.
Trump'ı ikna etti, uzay rotası sil baştan çizildi

SpaceX CEO'su Elon Musk daha önce insanların neslinin korunmasının Dünya dışı gezegenlerde koloniler kurulmasına bağlı olduğunu açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, seçildikten sonra teknoloji dünyasının yöneticileriyle görüşmüştü ve Musk da bu liderler arasındaydı.

Michael Wolff tarafından kaleme alınan 'Fire and Fury: Inside the Trump White House' isimli kitapta, Musk'ın bu görüşmede yeni seçilen başkana uzay keşfi konusunda vizyonunu anlattığı belirtiliyor.

Wolff'un yakından izlediği ve kitabında yer verdiği Trump Towers'taki görüşmede, Musk'ın SpaceX tarafından yürütülen uzay keşfine dair detaylı bilgiler verdiği ve şirketin ulusal uzay görevlerinde yer almak için hazır olduğunu söylediği belirtildi.

Musk, geçtiğimiz yılın sonunda Twitter'dan 'Artık Ay'da bir üssümüz olmalı ve oradan Mars'a astronot gönderebilmeliyiz' demişti.

Wolff'un kitabında yer alanlar, Trump'ın NASA için belirlediği yeni uzay görevi göz önünde bulundurulunca bir hayli mantıklı geliyor. Öyle ki, başkan uzay ajansının derin uzay keşiflerini durdurup Ay'a odaklanmasını ve 2033 yılında Mars'ta bir insan kolonisi kuracak şekilde çalışmasını gerektiren bir kanun imzalamıştı.

Bilim

Koronavirüse karşı yeni ilaç umudu

İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK) ve ABD'li biyoteknoloji şirketi Vir tarafından geliştirilen 'VIR-7831' adlı bir monoklonal antikor ilacının koronavirüse bağlı hastaneye yatış ve ölümü yüzde 85 oranında azalttığı açıklandı.

Bilim

Tarihteki en ölümcül salgın hastalıklar

Tarih boyunca insanoğlu birçok salgın hastalıkla mücadele etti. Bu hastalıklar sonucunda çokça kayıp verilse de hepsinin üstesinden gelmeyi başardı. İşte Tarih boyunca İnsanların Mücadele ettiği büyük salgın hastalıklar