Teknoloji
31 Mart 2021 Çarşamba

TikTok'taki 'Blackout Challenge' yüzünden beyin ölümü gerçekleşti!

ABD'de 12 yaşındaki çocuk TikTok'taki 'Blackout Challenge' adıyla bilinen dayanıklılık meydan okuması sonucu nefessiz kalarak, bilincini kaybetti. Doktorlar çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi.
TikTok'taki 'Blackout Challenge' yüzünden  beyin ölümü gerçekleşti!
ABD'nin Colorado eyaletinin Denver kentinde yaşayan 12 yaşındaki erkek çocuğunun TikTok'taki 'Blackout Challenge' adıyla bilinen dayanıklılık meydan okuması sebebiyle hastaneye kaldırıldığı ve durumunun kritik olduğu ifade edildi.
12 yaşındaki Joshua Haileyesus ailesi, çocuklarının Tiktok'ta bir meydan okumayı denediğine, bilincini kaybedinceye kadar kendisini nefessiz bıraktığına inandıklarını söyledi.
Joshua'ın erkek kardeşi, 22 Mart'ta banyo zemininde kardeşini kendinden geçmiş halde bulduğunu söyledi ve 'Joshua, meydan okumayı denemek için bir ayakkabı bağı kullanmış. Bu insanların bilinçlerini yitirme noktasına kadar kendilerini boğmalarına neden oluyor.' dedi.
Öte yandan doktorlar Joshua'nın beyin ölümünün gerçekleştiğini ve kurtarılamayacağını söyledi. Bu anları anlatan baba Zeryihun Haileyesus, 'Bana hayatta kalmayacağına, başaramayacağına dair kötü haberi verdiler. Ondan vazgeçmemeleri için biraz daha zaman verip vermeyeceklerini sordum.”
Zeryihun, bağlandığı televizyon programında 'O bir savaşçı. Onun kavga ettiğini görebiliyorum. Onun için her gün dua ediyorum' dedi.
12 yaşındaki çocuklarının kurtarılacağına dair hala umutlu olan aile, sosyal medya platformlarının böyle 'meydan okumalar'ın trend olmasıyla ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı diğer aileleri uyardı.

TİKTOK'TAN AÇIKLAMA
TikTok yaptığı açıklamada, aileye derin üzüntülerini iletti.
Açıklamada, 'TikTok'ta, topluluğumuzun güvenliğini korumaktan daha yüksek bir önceliğe sahip değiliz ve tehlikeli davranışları teşvik eden veya yücelten içerikler kesinlikle yasaktır. Platformumuzda tehlikeli davranışların trend haline gelmesini önlemek için bu paylaşımlar derhal kaldırılır. Ayrıca, insanları potansiyel olarak tehlikeli bir içeriği görmesini veya bunları paylaşmaktan vazgeçirmek için ilgili etiketleri de engelliyoruz” denildi.
Salı günü TikTok’ta #blackoutchallenge için yapılan bir aramada herhangi bir sonuç çıkmadı.
Ayrıca söz konusu ifadenin sitenin kurallarını ihlal eden davranış veya içerikle ilişkili olabileceği uyarısı da belirtildi.

Teknoloji

Demet Akalın TikTok kurbanı oldu!

Ünlü şarkıcı Demet Akalın'ın 7 yaşındaki kızı Hira Kurt, TikTok canlı yayınında bilmeden bastığı para gönderme butonlarıyla izlediği kişiye tamı tamına 7 bin TL gönderdi.

Teknoloji

NATO'da Rus malı radar skandalı

Alman basınında çıkan bir habere göre Almanya Donanması'na ait denizaltıların Rus şirketi tarafından geliştirilen navigasyon cihazlarıyla donatıldığı belirtildi.