Siyaset
16 Ocak 2020 Perşembe

Tarihte Bugün :Adaletin Sonu

Tarihte Bugün :16 OCAK 1998 Türkiye siyasetinde fırtınalar estiren Refah Partisi Laikliğe aykırılık iddiasıyla hukuksuzca kapatıldı.
Tarihte Bugün :Adaletin Sonu
Refah Partisi Milli Görüş Hareketinin 3.cü partisi olarak 19 Temmuz 1983'te avukat Ali Türkmen başkanlığında kuruldu.
Milli Güvenlik Konseyi, kurucularını birkaç kez veto etti. Kadrosu, kanunların öngördüğü zamanda tamamlanamadığından Refah Partisi, 1983 seçimlerine katılamadı. Daha sonra kurucu üyeler arasından veto edilmeyen Ahmet Tekdal parti başkanlığına getirildi.
Çok kısa zaman içerisinde ülke içinde teşkilatlanan Refah Partisi sanayi ve teknolojik kalkınmayı savunarak halk tarafından benimsenmeye başladı.

İlk seçimlerine 25 Mart 1984'te Ahmet Tekdal başkanlığında katıldı. Oyların %4,44'ünü alarak Urfa ve Van belediye başkanlıklarını kazandı.

28 Eylül 1986'da 11 ilde yapılan milletvekili ara seçimlerine katıldı. Bu seçimlerde %4,76 oy alabildi.
Ancak 6 Eylül 1987'de yapılan referandum ile bazı eski siyasi parti liderlerine siyaset yapma yasağı kaldırılmasıyla birlikte 11 Ekim 1987 yılında Millî Selamet Partisi eski başkanı Necmettin Erbakan Refah Partisi genel başkanlığına seçildi.

20 Ekim 1991 Erken Genel Seçimlerinde Refah Partisi, Türkiye genelinde kullanılan seçmen oylarının %16,90'ını alarak TBMM'ye 62 milletvekiliyle girdi. TBMM'de grup kuran dört partiden birisi oldu. Daha sonra Milliyetçi Çalışma Partisi'ne ve Islahatçı Demokrasi Partisi'ne mensup milletvekilleri ayrıldılar. Kapatılan partilerin açılmasına izin verilmesi üzerine açılan MSP Refah Partisine katıldı.
Refah Partisi, 1994 Yerel Seçimlerinde büyük bir başarı gösterdi. Yüzde 19.14 oranında oy alarak, İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarını kazandı. 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde yüzde 21.38 oy oranıyla 158 milletvekilliği kazandı ve birinci oldu. Seçimlerden hemen sonra Anavatan Partisi'yle yapılan koalisyon görüşmeleri başarıya ulaşamadı. 28 Şubat Süreci Doğru Yol Partisi'yle kurduğu koalisyon hükûmeti (Refahyol Hükümeti) 28 Haziran 1996'da TBMM'de güvenoyu aldı, Necmettin Erbakan da başbakan oldu. Daha sonra 1997 yılının Haziran ayında Erbakan'ın istifa etmesi üzerine Refahyol hükümeti dağıldı.
21 Mayıs 1997’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş tarafından, “Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri” gerekçesiyle dava açıldı. Refah Partisi 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Milli Görüş Lideri ve Refah Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Şevket Kazan, Ahmet Tekdal, Hasan Hüseyin Ceylan ve İbrahim Halil Çelik’e 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirildi.
Refah partisinin kapatılmasının ardından Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan yaptığı tarihi konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:
“Hepinizin bildiği gibi Anayasa Mahkemesi, Refah Partimiz hakkında bir karar almış ve bu kararı biraz önce açıklamıştır. Olay aslında tarihin akışı içerisinde fevkalade basit bir olaydır. Bundan dolayı huzuru, sükûneti muhafazaya her zamandan fazla riayet etmeliyiz. Türkiye’de halkımızın muazzam bir bölümünün partisi olan Refah Partisi ve onun davası bu kararlardan zerre kadar etkilenmez. Daha önce de ifade etmiştim. Bu kararlardan bir tek sonuç çıkar. O da Refah inancının tek başına iktidarıdır. Milletimize saadetler diliyorum. Ve inşallah milletimiz bu saadete Refah Partisi’nin içerisinde bu güne kadar inançla çalışan insanların gayretleriyle ulaşacaktır. Bunda da kimsenin şüphesi olmasın.”

Siyaset

Erdoğan'dan yeni MKYK üyelerine talimat

Recep Tayyip Erdoğan, yeni MKYK üyelerine önemli talimatlarda bulundu. Erdoğan "MKYK üye sayımızı artırdık. Herkes kendi bölgesinde daha çok çalışsın. Vatandaş, 'AK Parti burada yok' demesin" dedi.

Siyaset

Tuğrul Türkeş'ten HDP açıklaması

Son dönemde MHP'li isimlerle girdiği polemiklerle gündeme gelen AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin "Siyasi parti kapatmak, özünde doğru bir davranış değil" dedi.

Siyaset

Albayrak geri mi dönüyor?

Son haftalarda eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yeni görev verileceği iddiaları gündemdeki yerini korurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Albayrak'ı muhalefete karşı koruması bu iddiaları güçlendirdi.