Dünya
24 Ocak 2021 Pazar

Rusya ile ilk kriz: Navalni protestolarından ABD'yi sorumlu tuttular

ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve başlamasının ardından Rusya ile ilk kriz yaşandı. Kremlin, Rusya'da gözaltına alınan muhalif Aleksey Navalni'nin serbest bırakılmasını isteyen Navalni destekçilerinin protestolara başlamasından ABD'yi sorumlu tuttu.
Rusya ile ilk kriz: Navalni protestolarından ABD'yi sorumlu tuttular
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, Rus haber ajansına verdiği röportajda Navalni destekçilerinin sokağa dökülmesine ilişkin, 'Elbette bu eylemler uygunsuz. Ve tabii ki dolaylı olarak, iç işlerimizde kesinlikle bir müdahale söz konusudur' açıklamalarına yer verdi.

ABD'Lİ DİPLOMATLARDAN İZAHAT İSTENDİ
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da dün erken saatlerde Moskova'daki ABD Büyükelçiliği'nin Amerikan vatandaşlarına Navalni destekçileri tarafından gerçekleştirilen protestosunun gerçekleştiği lokasyonlarda bulunmaması gerektiği yönünde uyarının içişlerine müdahale olduğunu ifade etti.Zakharova, ABD'li diplomatlardan izahat istediklerini de sözlerine ekledi.

NAVALNY'NİN TUTUKLANMASINA PROTESTO
Rusya'nın Krasnoyarsk, St Petersburg, Tomsk, Vladivostok ve Omsk kentlerinde, Navalni destekçilerinin çağrısı üzerine gözaltında bulunan Aleksey Navalni'nin serbest bırakılmasını isteyen eylemciler, protesto düzenledi.Başkent Moskova'daki gösteride 3 binden fazla kişi yer aldı. Polisin göstericilere yönelik zaman zaman sert müdahalelerde bulunurken, ülke çapındaki gösterilerde çok sayıda kişi de gözaltına alınmıştı.
Dünya

21.yüzyılın en gizemli olayı!

Kanada'nın Britanya eyaletinden ABD'nin Washington eyaletine kadar uzanan Salish Denizi oldukça karmaşık bir kıyı yapısına sahip. Bu karışıklığın getirdiği en büyük karmaşalardan bir tanesi de kıyıya vuran kopmuş ayak bilmecesi.

Dünya

Pfizer/BioNTech aşısında tedirgin eden sonuçlar

BioNTech koronavirüs aşısını yoğun olarak kullanan İngiltere, İsrail ve İsviçre, ilk dozda korumanın "beklenenin çok altında ve yüzde 50'ler seviyesinde" olduğunu açıkladı. Aşının ayrıca Brezilya ve Güney Afrika mutasyonuna karşı da korumadığı saptandı. İ