Dünya
7 Ocak 2021 Perşembe

Ruslardan ABD'deki kaos için ilk yorum

Amerika'da başkanlık seçimini kaybettiğini kabul etmeyen Trump'ın destekçileri tarafından Kongre binasının basılmasına Rusya'dan ilk değerlendirme geldi. Rus Senatör Konstantin Kosaçev, Amerikan demokrasisinin iki ayağının üzerinde topalladığını söyledi.
Ruslardan ABD'deki kaos için ilk yorum
ABD'de başkanlık seçimini kaybeden Trump'ın sonuçları kabul etmediğini söylemesi üzerine sokaklara dökülen göstericiler önce Kongre binasını bastı. 4 saat boyunca işgalde bulunan protestoculara polis müdahale etti, çıkan olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti.

TRUMP'IN NARSİSTLİĞİNİ SEBEP GÖSTERDİ
Ülkede yaşanan kaos sonrası Rusya'dan ise ilk tepki geldi. Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Senatör Kosaçev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin başkenti Washington'da Başkan Donald Trump'a destek gösterisi düzenleyen protestocuların polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesini değerlendirdi.
Washington'daki olayların birkaç sebebi bulunduğunu belirten Kosaçev, bu sebeplerden birinin Trump'ın 'narsistliği, eksantrikliği ve maceracılığı' olduğunu savundu.

'DEMOKRASİLERİ İKİ AYAĞININ ÜZERİNDE TOPALLIYOR'
Olayların diğer sebebinin ise 3 Kasım'da düzenlenen seçimin sonuçlarındaki belirsiz kaymalar ve Georgia eyaletindeki seçim sonuçları olduğunu kaydeden Kosaçev, bu kez kaybeden tarafın, kazananları seçim sonuçlarını tahrif etmekle suçlamak için fazlasıyla gerekçesi olduğunu ileri sürdü. Kosaçev, 'Açıkça Amerikan demokrasisi her iki ayağının üzerinde topallıyor.' ifadelerini kullandı.
Demokrasi bayramının artık sona erdiğini kaydeden Kosaçev, ABD'nin artık demokrasi konusunda bir rota çizemediğini, bu nedenle artık onu belirleme ve hatta başkalarına empoze etme hakkını da kaybettiğini vurguladı.

NE OLDU?
ABD Başkanı Donald Trump'ı destekleyen binlerce gösterici, Beyaz Saray önündeki mitingden sonra ABD Kongresine yürüyüp Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalışı. Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler binaya girdi. Kongre binasındaki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylamasının onay oturumuna ara verildi, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri de binadan çıkarıldı.
Trump'ın göstericilerden evlerine gitmesini istemesi üzerine 4 saat sonra kalabalık dağıldı. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti.

Dünya

Seçilmiş ABD Başkanı Biden'a şok!

Teksas polisi, seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın seçim ekibinde yer alan Rachel Rodriguez'i, seçimlere hile karıştırdığı iddiasıyla gözaltına aldı. Evinde arama gerçekleştirilen Rodriguez'in suçunu itiraf ettiği bildirildi.