Yaşam
17 Nisan 2021 Cumartesi

Prens Philip kendi tasarladığı cenaze arabasında taşınacak

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Prens Philip için, bugün Türkiye saati ile 17:00'de bir Kraliyet töreni düzenlenecek. Prens Philip tarafından tasarlanan askeri yeşil özel bir Land Rover, cenaze arabası olarak kullanılacak.
Prens Philip kendi tasarladığı cenaze arabasında taşınacak
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in 99 yaşında hayatını kaybeden eşi Edinburgh Dükü Prens Philip için bugün bir cenaze töreni düzenleneceği kaydedildi.

CANLI OLARAK YAYINLANACAK
Türkiye saatiyle 17.00'de Windsor Kalesi'nde bulunan St George's Kilisesi'nde yapılması planlanan törenin canlı olarak yayınlanacağı belirtildi. Prens Philip için devlet töreni değil kraliyet töreni yapılacağı bilgisine yer verildi.Covid-19 nedeniyle 30 kişinin katılacağı ve konukların maske ile mesafeye dikkat edeceği törende Kraliçe Elizabeth'in tek başına oturacağı ifade edildi.

Edinburgh Dükü Prens Philip tarafından tasarlanan askeri yeşil özel bir Land Rover cenaze arabasından indirilecek olan tabutun, Windsor Kalesi'nin girişinden St. George Şapeli'nin batı merdivenlerine doğru taşınacağı belirtildi.Prens'in tabutunun armasının bulunduğu kişisel bayrağına sarılacağı kaydedildi. Bu bayrakta İngiltere'de sahip olduğu unvanlardan Yunan kökenlerine kadar yaşamını yansıtan semboller yer alıyor.Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Covid önlemlerine istinaden bazı değişiklikler yapılmış olunsa da, Kraliyet töreninin Dük'ün isteklerine uygun olarak düzenleneceği aktarıldı.

Yaşam

Balon balığı avlayanlara para verilecek

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre balon balığının Lagocephalus Sceleratus türünden 500 bin taneye kadar avlayanlara tanesine 5 lira, diğer türlerini avlayanlara ise 5 milyon adete kadar 0.50 lira ücret ödemesi yapılacak.