Otomobil
5 Ocak 2018 Cuma

Otomobil alırken taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi kullanılmalı?

Türkiye'de vatandaşların bir çoğu yeni araç alırken bankalardan kredi kullanıyor. Peki araç alırken taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi avantajlı? Dezavantajları ve avantajları haberimizde sizler için derledik...
Otomobil alırken taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi kullanılmalı?

Bütçeniz yeni araç almak veya var olan aracınızı değiştirmek için yeterli değilse, bankaların tüketiciler için sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi imkânlarından herhangi birini seçerek yeni araç sahibi olabilirsiniz.

Taşıt Kredisinin Avantajları

Taşıt kredilerinde belirlenen vade süresi oldukça yüksek olduğundan dolayı sıfır araç alımları daha kolay olmaktadır. Gelirinizin küçük bir kısmı ile uzun vadede yeni bir araç sahibi olabilirsiniz.

Taşıt Kredisinin Dezavantajları

Taşıt kredisi kullanacak olan kişilerin belirli bir miktar da nakit paraya ihtiyaçları vardır. Çünkü aracınız banka tarafından ipotek edildiği zaman ortaya ekstra masraflar çıkmaktadır.

İhtiyaç Kredisinin Avantajları

İhtiyaç kredilerinin birçok banka tarafından aktif olarak kullanılıyor olması ile birlikte rekabet arttığı için bankalar dönem dönem çok düşük oranda faizle kredi verebiliyor.

İhtiyaç Kredisinin Dezavantajları

Aracınızı ipotek vermediğiniz için, kredinizin onaylanma ihtimalinin kredi notunuz ve gelirinize bağlı olarak düşebilmesi.

İhtiyaç kredisinin en fazla 48 ay vade ile verilmesinden dolayı (taşıt kredisinde 48 ay) kullanılabilecek kredi limitinin düşmesi.

Otomobil

2020'nin En Çok Satan Otomobil Markaları

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, bu yılın ilk 4 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 26,3 büyürken, satışlar bu yılın nisan ayı ile geçen yılın nisan ayı kıyaslandığında yüzde

Otomobil

MTV ödemelerinde yeni dönem!

1 Ocak itibarıyla başlayan 2018 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) ilk taksit ödemeleri mobil banka uygulamalarından kolayca yapılabiliyor