Dünya
1 Haziran 2020 Pazartesi

Mescid-i Nebevi, 2 ay sonra yeniden ibadete açıldı

Suudi rejimi, Koronavirus salgınını önleme tedbirleri kapsamında kapatma kararı aldığı Mescid-i Nebevi'yi 2 aylık bir aranın ardından yeniden ibadete açtı.
Mescid-i Nebevi, 2 ay sonra yeniden ibadete açıldı
Harameyn İşleri Genel Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, yetkili makamları Mescid-i Nebevi'nin kademeli olarak açılmasını kabul ettiği belirtildi. Açıklamada, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı ve Kabe İmamı Şeyh Abdurrahman es-Sudeys, gerekli tedbirlerin alınmasının ardından Mescid-i Nebevi'nin açılacağı kaydedildi.

Mescid-i Nebevi'ye ibadet etmek ve hasret gidermek için akın edenler maske takarak önlem aldı. Haremeyn-i Şerifeyn İşleri Bakanlığının resmi hesabından Mescid-i Nebevi'nin kapılarının açıldığı âna ait görüntüler paylaşıldı.

Mescidin sadece iç ve dış bölümlerde bulunan geniş alanlarının ibadete açıldığı, eski mescid ve Ravza-i Şerif bölümlerinin ise hala kapalı tutulduğu bildirildi.

Hac ve Umre Bakanlığı, umre ve Mescid-i Haram'a ziyaret yasağının Covid-19 salgını sebebiyle devam edeceğini bildirmişti.