Güncel
15 Ekim 2020 Perşembe

Merkel'i koronavirüste ikinci dalga korkusu sardı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, son günlerde artış gösteren yeni tip koronavirüs vaka sayılarından duyduğu endişeyi dile getirerek ikinci bir dalganın hem sağlık sistemini hem de ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini bildirdi.
Merkel'i koronavirüste ikinci dalga korkusu sardı
Merkel, 16 eyalet başbakanıyla sekiz saat süren toplantı sonrası Başbakanlıkta yaptığı açıklamada, 'Yükselen vaka sayıları beni endişelendiriyor. Bunu durdurmalıyız. Kontrol edilemeyen bir artışın meydana gelmesini önlemeliyiz. Zaten üst aşamadayız ve salgının bu aşaması ciddi.' dedi.

Kovid-19 nedeniyle Almanya'nın yaklaşık 250 milyar avro borçlanması gerektiğini vurgulayan Merkel, 'İşte bu yüzden ikinci bir dalgayı sağlık sisteminin yanında ekonomik olarak da kaldıramayız.' ifadesini kullandı.

MERKEL, EYALET BAŞKANLARIYLA TARTIŞTI
Öte yandan Alman medyası sekiz saat süren toplantıda Merkel'in zaman zaman eyalet başbakanlarıyla tartıştığını yazdı. Haberlerde Merkel'in alınan önlemlerden memnun olmadığı ve 'Burada yaptığımız şey yeterli değil. Ben memnun değilim buradaki sonuçlar felaketi savuşturacak derecede yeterli değil.' ifadelerini kullandığı belirtildi.

ALMANYA TEDBİRLERİ SIKILAŞTIRIYOR
Almanya genelinde geçerli uygulamaya göre son 7 günde 100 bin nüfus başına vaka sayısının 50'yi aştığı kent ve ilçelerde tedbirler sıkılaştırılıyor.
• Restoran, kafe ve barlar saat 23.00'ten itibaren kapanmak zorunda. Bu saatlerden itibaren içki yasağı geçerli olacak.
• Riskli bölgelerde maske takma mecburiyeti daha da genişletilecek.
• Özel eğlenceler maksimum 10 kişi ile sınırlandırılacak. Sadece iki hane halkı birbirini ziyaret edebilecek.
• Açık alanda da en fazla 10 kişi bir araya gelebilecek.

KONAKLAMA YASAĞINDA ANLAŞILAMADI
Başbakanlıktaki toplantıda üzerinde tam olarak anlaşılmayan konu ise konaklama yasağı oldu. Almanya içinde bir eyaletten diğer eyalete seyahat edenlere otellerde konaklama yasağı getirilmesi konusunda bazı eyaletlerin itiraz etmesi nedeniyle bu konunun 8 Kasım'da tekrar görüşülmesinin planlandığı açıklandı.

Güncel

İzmir'deki depremde yeni binalar da yıkıldı!

İzmir'de meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremde yeni binalarında yıkılması tepkilere neden oldu. Sosyal medyada da gündem olan konu sonrası yetkililere seslenen kullanıcılar, sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

Güncel

Kandilli'den ürküten tsunami uyarısı..

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, olası bir depremde tsunaminin etkisini daha da artıracağına dikkat çekerek "Bir sonrakinde 60 cm'lik dalgaların olabileceği öngörülmekte" ifadelerini kullandı.

Güncel

Ermenistan son çareyi mahkumlarda buldu!

Azerbaycan ordusu karşısında büyük kayıplar veren Erivan yönetimi son çareyi mahkumlarda buldu. Daha önce teröristlere sarılan Ermenistan şimdi de hapisteki tutuklu insanları bırakarak Karabağ Cephesine yönlendirmeye başladı.

Güncel

BAE'li isimden alçak İzmir depremi paylaşımı!

BAE Veliaht Prensi Zayed'den İzmir'deki deprem sonrası alçak bir paylaşım geldi. İzmir'deki depremin ardından, 'Bugün Cuma, Türkiye'nin bütün camileri Fransa'yı yıktığını iddia ediyor. Allah İzmir'den cevap verdi.' paylaşımını yaptı.