Eğitim
15 Aralık 2019 Pazar

Meb'den Yerli Malı Haftası'nda 'Yerli Üretim' Farkındalığı

Haberin detayları için tıklayınız
Meb'den Yerli Malı Haftası'nda 'Yerli Üretim' Farkındalığı
Her yıl okullarda kutlanan Yerli Malı Haftası, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yeni bir bakış açısı ve farklı etkinliklerle düzenleniyor. MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla tüm okullara gönderilen yazıda, 'Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası' kapsamında düzenlenecek organizasyonlarda, tarımdan sanayiye kadar her alanda büyük önem taşıyan yerli üretimin öneminin vurgulanacağı bildirildi. Bu doğrultuda okullar, öğrencilerin yaşadıkları bölgelere ait coğrafi işaretleri öğrenmeleri, Türkiye'de üretilen ve yurt dışına satılan ürünlerin tanıtımının yapılması, veli bilgilendirme toplantıları gibi etkinliklere imza atacak.

'BİZ BAŞARDIK' KÖŞELERİ

Yerli ürünler ve üretimle ilgili film, belgesel, animasyon, tiyatro gösterimleri, sergiler ile marka, patent ve faydalı model sahibi olma koşulları ile önemi konulu konferanslar düzenlenecek. Okullarda ayrıca bilim, sanat, kültür ve spor alanlarında dünya çapında, devlet kurumlarınca ya da Türk vatandaşlarınca geliştirilen bilim-teknoloji ürünlerinin ve bu başarıların tanıtıldığı 'Biz Başardık' köşeleri oluşturulacak. Etkinliklerle, yerli malı üretim ve kullanımı konusundaki bilincin küçük yaşlardan itibaren oluşturulması, tasarruflu olma, yerli üretim, üretim kalitesi ve kaynakların etkili kullanımının toplumun tümünde içselleştirilerek bir yaşam tarzı haline getirilmesi hedeflendi. Yerli üretim ve yerli tüketimin önemi konusundaki çalışmalar sadece 'Yerli Malı Haftası' etkinlikleri ile de sınırlı kalmayacak, farkındalık eğitimleri yıl boyunca sürecek.
Eğitim

MEB'den aşı açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: "(Öğretmenlerin aşılanması hakkında) Şu ana kadar 425 bin 430 çalışma arkadaşımız aşı randevusuna dahil edilmiştir."

Eğitim

Bakan Ziya Selçuk'tan okullarla ilgili açıklama

Risk haritasında kırmızı renkle değerlendirilen çok yüksek riskli illerde ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitim yapılamıyor. Bu kapsamda merak edilen 'İlin rengi kırmızıya dönerse okullar kapanır mı?' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Selçuk yanıt verdi.

Eğitim

YDS başvuruları başladı

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2021-YDS/1) için başvurular başladı. Başvurular, 8 Mart'a kadar ÖSYM'nin internet sitesi veya Aday İşlemleri Sistemi mobil uygulaması üzerinden yapılabilecek.