Emlak
7 Ocak 2018 Pazar

Korku bitti! 1 milyon 249 bin araç geçti

Giriş ve çıkışları "köpek balığı ağzı" şeklinde projelendirilen Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli'nden açılışından bu yana bir yılda 1 milyon 249 bin 760 araç geçti.
Korku bitti! 1 milyon 249 bin araç geçti

"Bulutları delen dumanlı başı" ve " Göklere yükselen yalçın  kayalıkları" ile şiirlerde anlatılan, kış aylarında kar ve sisi eksik olmayan  Ilgaz Dağı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından 26 Aralık 2016'da açılan Ilgaz 15  Temmuz İstiklal Tüneli sayesinde sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıktı.

Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre,  biri 5 bin 370, diğeri 5 bin 391 metrelik 2 tüpten oluşan tünelle özellikle kış  aylarında trafik kazalarıyla gündeme gelen Ilgaz Dağı'nda ulaşım daha hızlı ve  güvenli sağlanıyor.

İç Anadolu'yu Batı Karadeniz'e bağlayan tüneli aradan geçen bir yılda  1 milyon 249 bin 760 araç kullandı. Tüneli günlük kullanan ortalama araç sayısı  da 3 bin 424 oldu. Ilgaz Dağı'ndaki eski yoldan geçen araç sayısı ise 2015  yılında günlük 2 bin 557 iken, 2017 yılında 176'ya düştü.

Giriş ve çıkışları "köpek balığı ağzı" şeklinde projelendirilen  tünelin açılmasıyla 16,8 kilometre olan Ilgaz Dağı yolunun uzunluğu da 5,4  kilometre kısalarak 11,4 kilometreye indi. Yaklaşık 35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı  yolunun geçiş süresi de ortalama 7 dakikaya düştü.

ILGAZ DAĞI'NIN BUZU KARI ARTIK KORKUTMUYOR

S.S. Kastamonu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi (TAŞIKO) Başkanı Ahmet  Sarıahmetoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal  Tüneli'nin Kastamonu ekonomisine, sanayisine ve bunlara entegre olarak İnebolu  Limanı'na büyük faydası bulunduğunu söyledi.

Özellikle nakliyeci esnafının on ikinci aydan üçüncü ayın ortalarına  kadar yol nedeniyle büyük zorluklar çektiğini belirten Sarıahmetoğlu, "Eskiden  kar ve buz nedeniyle yollar kapanıyor, kazalar oluyordu. Bu da malı pazara geç  indirmemize neden oluyor, müşteri memnuniyeti azalıyordu. Tünelin yapılmasından  bu tarafa kış aylarında iki saatte aşabildiğimiz yolu tırlarla 7 dakikada  geçiyoruz." dedi.

Tünelin yapılmasıyla kış aylarında artık hiçbir zorluk yaşamadıklarını  vurgulayan Sarıahmetoğlu, şunları kaydetti:

"Bu mesleğin içinden gelen bir insanım. 28 yıl kamyonculuk yaptım.  Ilgaz Dağı'nı 5 saatte aştığımı biliyorum. Kamyonun ön tekerlerine bile zincir  taktığımız zamanlar oldu. Tünelin açılmasıyla araçların yüzde 85-90'ı Ilgaz 15  Temmuz İstiklal Tüneli'ni kullanmaya başladı. Sanayi kuruluşları tünelden büyük  memnuniyet duydu. Tünelin açılmasıyla fiyatlarımızda yüzde 5 gibi bir indirime de  gittik. Maddi, manevi her türlü kaybın önüne geçilmiş oldu."

Kastamonu'da 9 yıldır taksicilik yapan Numan Muhsiroğlu da Ilgaz 15  Temmuz İstiklal Tüneli'nden önce Ilgaz Dağı'nda birçok sıkıntı yaşadıklarını   anlatarak, "Tünel yapılmadan önce Ankara'ya 3,5 saatte ancak ulaşıyorduk. Şimdi 2  saatte gidebiliyoruz. Yolda kayma riski yok. Yapandan, yaptırandan Allah razı  olsun." ifadesini kullandı.

"DAHA YÜKÜMÜZÜ ALMADAN 'DAĞA NASIL TIRMANIRIZ' DİYE DÜŞÜNÜYORDUK"

Nakliyecilik yapan Mustafa Gevgeş ise yeni tünelin kendilerine büyük  kolaylık sağladığına dikkati çekerek, "12 yıldır nakliyecilik yapıyorum. Bizim  için çok büyük kolaylık oldu. Eskiden daha yükümüzü almadan 'dağa nasıl  tırmanırız' diye düşünüyorduk. Şimdi öyle bir derdimiz kalmadı. Ilgaz Dağı'nda  birçok zorluk yaşıyorduk. Kastamonu'ya, Ilgaz Dağı'nın korkusundan gelemeyenler  oluyordu. Şu anda öyle bir şey kalmadı." diye konuştu.

Emlak

Türkiye'nin en büyük mahallesi unvanını kaptırmadı

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlı Bağcılar Mahallesi Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 137 bin nüfusu ile Türkiye'nin en büyük mahallesi unvanını kaptırmadı, 4 ilden daha büyük mahalle nüfus oranı ile 6 yılda rekor kırdı.