Emlak
24 Temmuz 2019 Çarşamba

Konut Yatırımı İçin Tek Seçenek Türkiye Mi?

Türkiye'de en sık tercih edilen yatırım alışkanlıklarından biri olan, konut yatırımı her geçen yıl daha çok rağbet görmeye ediyor. Yatırımcılar kimi zaman kira gelirlerine odaklanırken, zaman zaman kısa süreli al – sat yapmayı tercih edebiliyor. Bununla b
Konut Yatırımı İçin Tek Seçenek Türkiye Mi?

Yatırımcılar için son yıllarda Türkiye dışında da konut yatırımı yapmak bir tercih olabiliyor. Avrupa ve Amerika gibi bölgelerde ev fiyatlarının oldukça yüksek ve fazla alım şartı bulunuyor olması ise yatırımcıları oldukça yakın bir ülke olan Gürcistan’a çekebiliyor. Gürcistan Türk Vatandaşları için sadece kimlikle oldukça uzun dönem giriş hakkı tanıyor. Batum sınır kapısından geçerek Gürcistan sınırlarına giren birçok Türk vatandaşı, Batum’da yapılabilecek yatırım araçlarını inceliyor.
Türkiye’de hizmet veren emlak arama motorlarından biri olan Flatfy Gürcistan sınırları içerisinde de hizmet veriyor. Türkçe ara yüz sunması ve bölgede bulunan tüm ilanları tek tıkla yatırımcıların önüne getirmesi ise, Flatfy’i vazgeçilmez yapıyor. Yurt dışında yatırım yapmak isteyenler ve özellikle Gürcistan’da parasını değerlendirmek isteyen vatandaşlar için, oldukça önemli bir platform. Flatfy Gürcistan’a buradan ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışında Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?


Türkiye’de konut yatırımı yapan yatırımcıların uzun yıllardır oldukça mutlu olduğunu söylemek mümkün. Toplum alışkanlıklarına bakıldığında ise bu mutluluğun devam edeceği öngörülüyor. Emlak piyasası zaman zaman daralmalar yaşıyor olsa bile uzun vadede emlak sektörü oldukça avantajlı olmaya devam ediyor. Buna rağmen portföyünü genişletmek ve farklı yatırımlar arayanlar için yurt dışında belirli bölgelerde konut yatırımı yapmak avantajlı olabilir.

Bu avantajın en rahat şekilde kullanılabildiği ülkelerden biri ise sadece kimlik ve sınır kapısından alınan pul ile geçiş imkânı sağlayan Gürcistan olduğunu yinelemek gerekiyor. Burada ev fiyatları 35 Bin Dolar gibi rakamlardan başlıyor. Bu rakam yaklaşık 200 Bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Buradan alınan konut aynı zamanda istenildiği takdirde Gürcistan vatandaşlığı alınmasını sağlıyor.

Yurt Dışı Kira Amortisman Süreleri Ne Kadar?


Yurt dışı kira amortisman süreleri ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Özellikle Avrupa’da konut fiyatlarının oldukça yüksek rakamlarda olması bu süreyi daha fazla uzatabiliyor. Gürcistan gibi Türk vatandaşlarının tercih ettiği ülkelerde ise bu süre 16 ile 24 yıl arasında değişiklik gösterebiliyor. Elbette yaptığınız yatırımın ciddi bir çevre düzenlemesi ile çok daha kısa sürede değerlenme ihtimali her daim bulunuyor.

Bununla beraber amortisman sürelerinin Türkiye ile benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün. Türkiye’de genel olarak alınan menkul değerlerin amortisman süresi 24 yıl civarında oluyor.

Kısıtlı Yatırım İçin Türkiye’mi Yoksa Yurt Dışı Mı?

Türkiye’nin konut almak isteyenler için çoğu zaman avantajlı olduğunu belirtmiştik. Bunu tekrarlamadan yeni bir şeyler söylemek gerekiyorsa oda Türkiye’de konut yatırımını yaparken oldukça dikkatli olmak gerektiği olacaktır. Son yıllarda artan konut sayıları kimi zaman yapılan yatırımın çok geç değerlenmesine neden olabiliyor. Bu süreyi beklemekte sabırsızlanan kişiler zarar ya da karsız olarak yatırımlarını elden çıkarabiliyor.

Yapacağınız yatırım için gerekli araştırmaları yaptığınız takdirde ise Türkiye’de konut yatırımı yapmak hala oldukça avantajlı. Özellikle nakit parayla ya da düşük faizle yapılan yatırımların geri dönüşü oldukça avantajlı.
Emlak

Türkiye'nin en büyük mahallesi unvanını kaptırmadı

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlı Bağcılar Mahallesi Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 137 bin nüfusu ile Türkiye'nin en büyük mahallesi unvanını kaptırmadı, 4 ilden daha büyük mahalle nüfus oranı ile 6 yılda rekor kırdı.