Kabine değişikliği için flaş iddia!
Güncel

Kabine değişikliği için flaş iddia!

İnternet Medya -
Meclis Başkanlığı için Mustafa Şentop ile devam etme kararı alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışma odağını kabineye çevirdi. Erdoğan, kabinede köklü değişim hedefliyor.

AK Parti’de uzun zamandır beklenen kabine değişikliği konusunda gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrilmiş durumda. Bugüne kadar kabine revizyonu söylentilerine net bir şekilde karşı çıkılan “Bakanlar göreve yeni geldiler değişiklik için erken” değerlendirmesinin yapıldığı AK Parti’de de artık yakın zamanda bir kabine değişikliği gerçekleştirileceği dile getiriliyor.

Turizm ve Aile bölünebilir...
Gelinen noktada bazı bakanlıkların iş yükünün çok arttığı ve bölüneceği belirtiliyor. Bu bakanlıkların başında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  ile Kültür ve Turizm Bakanlığı geliyor. Aile ve çalışma hayatının iki ayrı bakanlık çatısında toplanması beklenirken Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da ayrılacağı, yatırımlar konusunda ayrı bir bakanlığın kurulabileceği belirtiliyor.

Çalışma Bakanlığı için iddia edilen isim bakanlığın içinden...
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının farklı çatılar halinde toplanmasının ardından Aile Bakanlığı için Zehra Zümrüt Selçukla devam kararı alınırken Çalışma Bakanlığı için düşünülen ismin, Bakan yardımcılığı görevini yürüten Mehmet Selim Bağlı olduğu öğrenildi.

Kültür Bakanlığna tanıdık bir isim...
Kulislerden edinilen bilgiye göre Turizm Bakanlığı görevini tekrardan Mehmet Nuri Ersoy'un yürüteceği konuşulurken, Kültür Bakanlığı için eski Tika başkanı Serdar Çam'ın adının geçtiği öğrenildi.

Çok konuşulan iddia Soylu gidiyor...
Konuşulan iddialara göre ismi çokca tartışılan Süleyman Soylu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan dinlenmek için izin istediği, siyasete parti içinde devam etmek istediği söyleniyor. Son zamanlarda gerilen ortamı yatıştırmak adına ayrılmak isteyen Süleyman Soylu'nun yerine Abdülhamit Gül düşünülüyor.
Mehmet Selim Bağlı Kimdir?

Mehmet Selim Bağlı, 1975 yılında Şanlıurfa’da doğdu.

Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitiren Bağlı, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Ekonomisi bölümünde ise yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

1999 yılında Maliye Bakanlığı, Devlet Muhasebe Uzman Yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Bağlı, Ocak 2000-2007 döneminde Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nda, Denetçi Yardımcısı ve Denetçi olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İç Denetçi olarak çalışmaya devam etti. Bağlı, 2013 yılında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı oldu.

Dr. Mehmet Selim Bağlı, 18 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na Kurum Başkanı olarak atandı.

26 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete'de Yayımlanan kararname ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bakan yardımcısı olarak atandı.

Evli, dört çocuk babası olan Bağlı, iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.
Serdar Çam kimdir?

TİKA Başkanlığı'na 5 Haziran 2011'de atanan Çam, 30 Mart 1966'da Ankara'da doğdu.

İlköğrenimini Libya ve Fransa'da, ortaöğrenimini ise Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nde tamamlayan Çam, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Çam, Almanya ve Belçika'da yüksek lisans çalışmalarının ardından Boston Üniversitesi'nde İşletme dalında yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi'nden Uluslararası Pazarlama dalında doktorasını aldı.

İngilizce ve Fransızca'nın yanı sıra temel düzeyde Almanca ve Arapça bilen Çam, 1992'de Dış Ticaret Müsteşarlığı Orta Anadolu İhracatçı Birliklerinde Uzman Yardımcısı olarak çalışma hayatına başladı.

Çam, 1994-1995 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştıktan sonra 1995-1999 arasında MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu tarihten 2002'ye kadar İsviçre ve İstanbul’da özel şirketlerde dış ticaret alanında yöneticilik yaptı.

Serdar Çam, 2002-2009 o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'deki makamında Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı ve ardından 2009-2011 arasındaTBMM Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüttü.

Resmi Gazete'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan 19 Nisan 2019 tarihli 30750 sayılı atama kararı ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak atandı. Serdar Çam Bakan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov tarafından bu yıl 'Makedonya Liyakat Nişanı' verilen Çam, 2016'da Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas tarafından 'Altın Mükemmellik Nişanı'na, 2017'de Macaristan Başbakanı Viktor Urban tarafından 'Liyakat Nişanı'na layık görüldü.

Çam, Kazakistan'ın eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Türk Cumhuriyetlerinin Bağımsızlıklarının 25. yılı anısına 'Kazakistan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığının 25. Yılı Jübile Madalyası'na layık görüldü.

Bunların yanı sıra Serdar Çam, 2015'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 'Türk Patent Enstitüsü Uluslararası Kamu Markası' ödülünü ve 2017'de ise Emine Erdoğan'dan 'Gazi Üniversitesi Akdeniz Havzası ve Afrika Medeniyetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Yılın Kurumu' ödülünü aldı.Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.