Dünya
26 Mart 2021 Cuma

Irkçı mesaj!

Hollanda polisinin, sosyal medya gruplarında yaptıkları yazışmalarda, 2018 yılında Bekir E. (32) tarafından öldürülen 16 yaşındaki Türk asıllı Hümeyra Ergincanlı'nın ölümüyle ilgili olarak, "Bir Türk daha azaldı" ifadesini kullandığı belirlendi
Irkçı mesaj!
Hollanda'da, Rotterdam Designcollege'de eğitim gören 16 yaşındaki Hümeyra Ergincanlı, 16 Aralık 2018'de okuldan dönerken eski erkek arkadaşı Bekir E. (32) tarafından öldürülmüştü.
Hümeyra Ergincanlı, rahatsız edildiği için polise şikayette bulunmuş ancak şikayetleri Hollanda polisi tarafından dikkate alınmamıştı.

POLİSLER HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI
AA'da yer alan Hollanda yerel medyasında çıkan habere göre, Rotterdam teşkilatına bağlı polisler hakkında WhatsApp gruplarında 'ırkçı konuşmalar' yaptıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

BİR TÜRK DAHA AZALDI'
Soruşturma kapsamında polislerin, ülkedeki azınlıklara, göçmenlere ve Afrikalılara yönelik ırkçı ve ayrımcı ifadeler kullandıkları tespit edildi. Polislerden birinin, okuldan çıktığı sırada öldürülen Hümeyra Ergincanlı için 'Bir Türk daha azaldı' ifadesini kullandığı kaydedildi.

KINANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER
Rotterdam polis şefi Fred Westerbeke, Hümeyra Ergincanlı'nın ölümü üzerine kullanılan ifadenin kınanması gerektiğini ve 'aşağılayıcı' olduğunu söyledi. Westerbeke, polislerin kınandığını ve haklarında başlatılan soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.
Dünya

AstraZeneca aşısına 4 ülke talip oldu

Kan pıhtılaşması' sorunu nedeniyle dikkatleri üzerine çeken AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını alan ABD ile Danimarka, aşıların kullanımını durdurarak ihtiyacı olan ülkelere vermeyi teklif etti.

Dünya

Rus istihbaratı, Ukrayna konsolosunu gözaltına aldı

Rus istihbaratı, Ukrayna'nın Rusya'da görev yapan St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'u 'Rusya'ya ait gizli bilgileri toplamak' suçlamasıyla gözaltına aldı. Ukrayna, yapılan eylemin 'diplomatik çalışma statüsüne aykırı' olduğu belirtti.