Dünya
3 Mart 2021 Çarşamba

Irak'ta ABD askeri üssüne 10 füzeyle saldırı düzenlendi

Irak'ta ABD askerlerinin bulunduğu Ayn El-Esed askeri üssüne Rus yapımı 10 katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendi.
Irak'ta ABD askeri üssüne 10 füzeyle saldırı düzenlendi
ABD'nin, Irak El Anbar'da bulunan askeri üssü Ayn El-Esed'e 10 katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendi. Saldırı sırasında üs içinde askerlerin bulunduğu gelen bilgiler arasında yer aldı.
SALDIRIYI HENÜZ ÜSTLENEN OLMADI
Roketli saldırıyı şimdiye kadar üstlenen çıkmadı. Öte yandan saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. Irak hükümetinden ise konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Saldırının, ABD'nin Suriye'deki İran destekli grupları vurmasından sonra gerçekleştirilmesi ise iki ülke arasındaki krizin yeniden patlak verdiği şeklinde yorumlandı.

SALDIRININ YAPILDIĞI ARAÇ BULUNDU
Saldırı sonrası güvenlik güçlerinin bölgede yaptığı inceleme sonucu içerisinde roket rampalarının yer aldığı bir araç bulunduğu aktarıldı.

ESKİ BAŞKAN VURULAN ÜSSÜ ZİYARET ETMİŞTİ
Eski ABD Başkanı Donald Trump, 26 Aralık 2018'de Enbar'da bulunan Ayn el-Esed Askeri Üssü'ne sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti.

NE OLMUŞTU?
Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden, Suriye'deki İran destekli milis grupları vurmak için talimat vermişti. Talimatın ardından bölgedeki gruplara saldırı yapıldı. Saldırıda İran destekli grupların kullandığı birçok yapı hedef alındı.
Dünya

AstraZeneca aşısına 4 ülke talip oldu

Kan pıhtılaşması' sorunu nedeniyle dikkatleri üzerine çeken AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını alan ABD ile Danimarka, aşıların kullanımını durdurarak ihtiyacı olan ülkelere vermeyi teklif etti.

Dünya

Rus istihbaratı, Ukrayna konsolosunu gözaltına aldı

Rus istihbaratı, Ukrayna'nın Rusya'da görev yapan St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'u 'Rusya'ya ait gizli bilgileri toplamak' suçlamasıyla gözaltına aldı. Ukrayna, yapılan eylemin 'diplomatik çalışma statüsüne aykırı' olduğu belirtti.