Ekonomi
5 Mart 2021 Cuma

İnsan Hakları Eylem Planı vatandaşın cebine de yansıyacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği İnsan Hakları Eylem Planı vatandaşın cebine de yansıyacak.
İnsan Hakları Eylem Planı vatandaşın cebine de yansıyacak
Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı Türkiye'nin yeni dönem vizyonunu ortaya koydu. Daha çok adli ve idari işlemlerle ilgili konuları öne çıkarılan İnsan Hakları Eylem Planı'nda vatandaşın cebine doğrudan yansıyacak ve ekonomide pozitif yönlü değişimleri beraberinde getirecek özellikler de bulunuyor. İşte Erdoğan'ın müjdeleri sıraladığı İnsan Hakları Eylem Planı'nın ekonomik ayrıntıları:

ERDOĞAN AÇIKLADI, BÜYÜK HEYECAN OLUŞTURDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, '9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeren bir belge olarak ortaya çıktı. Eylem planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır' dedi.

ABONELİKTEN TOPLU KONUTA BİRÇOK BAŞLIK
Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, Erdoğan'ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı, abonelik sözleşmelerinde güvence bedelinden toplu konut projelerine, gıda güvenliğinden imar planı izleme sistemine kadar birçok başlıkta doğduran milyonlarca vatandaşın cebine yansıyacak düzenlemeler de içeriyor.

ABONELİK ÜCRETLERİNE DÜZENLEME
Su, elektrik, doğalgaz abonelik sözleşmelerinden alınan güvence bedeli, hizmet türüne göre öngörülebilir birim miktarı üzerinden belirlenecek, alındığı tarihteki değerini koruyacak şekilde iadesi sağlanacak.

HERKESİN KONUT EDİNMESİNİN ÖNÜ AÇILACAK
Gençler de dâhil tüm ihtiyaç sahiplerinin konut edinmesinin önü açılacak. Geciken kamulaştırma bedeline enflasyondaki değişim yansıtılacak.

YERSİZ ÖDEME TAHSİLAT İŞLEMLERİ ÖNGÖRÜLEBİLİR OLACAK
Kamu kurumları tarafından yersiz ödeme nedeniyle gerçekleştirilen tahsilât işlemleri vatandaş tarafından öngörülebilir hale getirilecek.

TOPLU KONUTTA GAZA BASILACAK
Toplu konut projelerinin geliştirilmesi sürdürülecek. Gençler de dâhil olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin konut edinme hakkına yönelik tedbirler etkili bir şekilde alınmaya devam edilecek.

GIDA GÜVENLİĞİNE VURGU
Güvenli gıda arzını temin etmek ve kamuoyunu hızlı ve doğru bir şekilde bilgilendirebilmek için tüketici örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu bağımsız bir mekanizma oluşturulacak.

DEĞERİ DİKKATE ALINACAK
Kamulaştırmada 'kamu yararı' kararının açık, anlaşılabilir bir şekilde verilmesine yönelik tedbirler alınacak. Kamulaştırmalarda bedel takdir edilirken, taşınmaz kültür varlıklarının enderlik ve sanat değeri de dikkate alınacak.
Bedelin ödemesi gecikirse faiz hesaplamasında tüketici fiyat endeksindeki değişim dikkate alınacak. İmar planı izleme ve denetleme sistemi oluşturulacak, böylece parselasyon işlemlerinde vatandaşın yaşadığı mağduriyet giderilecek.