Yemek
31 Mart 2017 Cuma

Herkes merak ediyordu! Adana kebabının sırrı buymuş!

Adana deyince akla ilk gelen lezzetlerden biri de Adana Kebabı... Peki bu meşhur lezzetin kaynağı ne?
Herkes merak ediyordu! Adana kebabının sırrı buymuş!

Adana denilince akla ilk gelenlerden olan ve beğeniyle tüketilen Adana kebabında, etin "zırh" diye tabir edilen büyük bıçakla çekilmesi sonucu lezzetine lezzet katılıyor.

Yaklaşık bin 500 kayıtlı kebap yapan restoranın bulunduğu kentte, günde ortalama 30 ton et kebap olarak tüketiliyor.

Kebabın lezzetli olması için 1 yaşındaki erkek kuzunun eti kullanılıyor, et sinirlerinden ayrılıyor ve "zırh" ile defalarca çekiliyor.Daha sonra gereken miktarda tuz ve toz kırmızı biber kullanılarak yoğurulan et, şişlere saplanarak pişirmeye hazır hale getiriliyor.

Kebap, pişirildikten sonra lavaşın üzerine konarak, yanında közlenmiş biber ve közlenmiş domates ile servis ediliyor.,

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, Adana kebabının kentin kültürel varlığı olduğunu söyledi.

Adana kebabını tek standarda oturtabilmek için 2006 yılında Adana Ticaret Odası ile tescil ettirdiklerini hatırlatan Aslan,

"Bunun formülüne gelince, '1 yaşındaki erkek kuzu eti olsun' diyoruz. Dana eti olmaz, dişi koyunun etinden olmaz. Sinirlerinden ve zarlarından temizlendikten sonra 'zırh' diye tabir ettiğimiz büyük bıçaklarla elde çekilir. Makine ile değil, bu çok önemli." diye konuştu.

Kebap yapımı hakkında bilgi veren Şefik Aslan, şunları kaydetti:

"Bunun karışımı var. Toz biber ve tuz dışında bir katkı yok. Aslına uygunu bu şekilde. Bizim de amacımız gelecek kuşaklara aslına uygun taşımak. Bu mesleğin temsilcisiyiz.Adana'da bin 500'e yakın kebapçımız var. Bu konuda bir çalışma da yaptık. Bu dükkanlarımızda 30 ton et, kebap olarak tüketiliyor. Adana'nın alışkanlığı bu."

Aslan, kentteki kebap tutkusunun gıda sektörünü de etkilediğini vurgulayarak, "En bilinen hamburger firmaları bile en son Adana'ya geldiler.Adana halkı kebaptan vazgeçmez. Farklı kentlerde geziyoruz. Özellikle bazı bölgelerde kebabın yanında cips, bulgur pilavı, pirinç pilavı veriyorlar.

Bunlar olmaması gereken şeyler. Kebabın yanında pişmiş domates ve biber sunulur."

 

Yemek

Evde tereyağ nasıl yapılır?

Özellikle çocukları katı gıdaya geçtikten sonra annelerin en fazla aradığı tariflerden olan evde tereyağ yapımının püf noktaları neler?