Yaşam
27 Haziran 2018 Çarşamba

Hdp Chp Seçmeninin Oylarıyla Barajı Aştı

Çoğu anket şirketi tarafından 24 Haziran seçimlerinde baraj altında kalacağı belirtilen HDP'nin aldığı yüzde 11,7'lik oy oranın büyük bölümü CHP seçmeninden geldi.
Hdp Chp Seçmeninin Oylarıyla Barajı Aştı
ANKARA - BARIŞ GÜNDOĞAN

Anket şirketleri tarafından 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi 'nde baraj altında kalacağı belirtilen 'nin aldığı yüzde 11,7'lik oy oranının büyük bölümü seçmeninden geldi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, henüz kesin sonuçları açıklanmayan 24 Haziran seçimlerine göre , 11,7'lik oy oranı ile 67 milletvekili çıkardı.

Seçimin ardından 'nin baraj altında kalacağı kaygısıyla büyük kısmı 'den geldiği görülen oylar çok konuşuldu.

CHP'nin 24 Haziran milletvekili seçiminde aldığı oy yüzde 22,64 olurken, parti 1 Kasım 2015 seçimlerinde 11 milyon 900 bin 875 seçmenin oyunu alarak yüzde 25,56 oya ulaşmıştı. 'nin bu seçimlerdeki oy kaybı yaklaşık 3 puan gerçekleşti.

HDP, kendi seçmeninin yoğun olduğu illerde oy verenler arasında çok büyük değişiklik olmasa da özellikle büyük kentlerde başta olmak üzere muhalefetten ciddi oranda oy aldı.

Bazı analistler tarafından, verilen bu oylar 'emanet oy' olarak adlandırılsa da , seçmeninin oylarıyla barajı aştı.

İstanbul'dan 12 vekil çıkardı

İstanbul'dan yaklaşık yüzde 12,7 oy alan , 12 milletvekili çıkardı. Buna karşılık 'nin cumhurbaşkanı adayı , İstanbul'dan yüzde 7,23 oy aldı.

CHP'nin kalesi olarak adlandırılan İzmir'de de oyları kayda değer biçimde artış gösterdi. 7 Haziran seçimlerinde İzmir'de yüzde 10, 1 Kasım'da yüzde 8 oy alan , bu seçimlerde yüzde 11,5 ile 2 milletvekili çıkardı. 'nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'ın bu ilde aldığı oy ise yüzde 6'da kalırken ise yüzde 54 oy aldı.

HDP, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 4 oy aldığı başkentte, oy oranını 2 puan artırarak yüzde 6'ya çıkardı. Ankara'da yüzde 2,6 oy alırken, İnce'nin bu kentteki oyu ise yüzde 36,23 oldu.

Hatay'da yüzde 5 arttı, düştü

Yine uzun yıllardır için önemli oy potansiyeli bulunan Hatay'da 1 Kasım seçimlerinde yüzde 6 oy alan bu kez oylarını yüzde 11'e çıkardı. Demirtaş burada yüzde 2,31 oy alırken, İnce'nin oyu ise yüzde 42 oldu.

1 Kasım'da bu kentte yüzde 36 oy oranına ulaşan 'nin bu seçimde Hatay'dan aldığı oy yüzde 30,58'de kaldı.

HDP yine 'nin güçlü olduğu Adana, Manisa ve Aydın'da oylarını yüzde 2, Mersin ve Ardahan'da yüzde 1 artırdı.

Bu oranlara göre, seçmeni ve muhalefetin önemli bir kısmı, 'nin baraj altında kalıp 'nin Meclis'te çoğunluğu sağlamaması için 'ye oy verdi ancak cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 'yi tercih etti.

Selahattin Demirtaş'ın seçimlerde aldığı yüzde 8,4 oy göz önüne alındığında, yüzde 3,3'lük ciddi bir oran Demirtaş'ı seçmediği halde 'ye barajı geçsin diye oy verdi.
Yaşam

Uygun fiyatlı ehliyet

Hepimizin bildiği gibi herhangi bir vasıtayı kullanmanın gerekli koşulları vardır. Bunlardan en önemlisi kullandığınız vasıtaya uygun ehliyete sahip olmaktır.

Yaşam

Arabesk Müziğin Usta İsmi Hayatını Kaybetti

Arabesk müziğin usta ismi Devran Çağlar bugün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İşletmenin sahibi Yavuz Hancı 'Bugün sahnesi vardı. Kendisinden haber alamayınca evine gittik. İçeri girdiğimizde cansız bedeniyle karşılaştık' dedi.