Spor
11 Ağustos 2020 Salı

Harcama limiti toplantısında Nihat Özdemir'den Ali Koç'a çarpıcı öneri

Harcama limitlerine yapılan itirazlar sonrası 8 Süper Lig ekibinin temsilcileri ve TFF arasında yapılan toplantıya, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile F.Bahçe Başkanı Ali Koç'un diyaloğu damga vurdu.
Harcama limiti toplantısında Nihat Özdemir'den Ali Koç'a çarpıcı öneri
TFF, 2020-21 sezonu takım harcama limitlerine itiraz eden 8 kulübün başkan ve yöneticileriyle dün Riva'da bir araya geldi. TFF adına başkan Nihat Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri ile Kulüp Lisans Kurulu üyelerinin yer aldığı toplantıda Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Kasımpaşa, Göztepe, Antalyaspor ve Sivasspor'un temsilcileri hazır bulundu.
Üç saat süren zirvede kulüpler, itirazlarının gerekçesini anlattı. Buna karşın ağır eleştirilere hedef olan Kulüp Lisans Kurulu üyeleri kendilerini savunurken, TFF cephesinden dikkat çekici yorumlar geldi.

KASIMPAŞA VE GÖZTEPE'YE HAKSIZLIK
Toplantıda 154.4 milyon TL limitli Fenerbahçe ve 259 milyon TL limitli Beşiktaş'a karşın Galatasaray'ın 429 milyon TL'lik limitine dikkat çekilerek, '3 büyüklerin bütçeleri arasında bu kadar fark olmamalı. Bunun bir dengesi olmalı' görüşü ağırlık kazandı.
Bir diğer önemli talep de Kasımpaşa (69 milyon TL) ve Göztepe (79.8 milyon TL) gibi, borçları bulunmayan şirket kulüplerinden geldi. Her iki kulübün yetkilileri, 'Borcu olmayan kulüplere neden limit koyuyorsunuz?' sözleriyle tepkilerini dile getirdi. Buna karşılık Kulüp Lisans Kurulu üyeleri, 'Sizinle ilgili yaşanan sorun teknik bir konu. Bunu görüşeceğiz' derken, iki kulübe haksızlık yapıldığı görüşünde birleşildi.

'BEN FENERBAHÇE BAŞKANI OLSAM YAPILANDIRMAYI KABUL EDERİM'
Zirvede en çarpıcı diyalog Ali Koç ile Nihat Özdemir arasında yaşandı. Kurul üyeleri Koç'a, 'Limitiniz, borç yapılandırması yapmadığınız için düşük' dedi. Bu noktada devreye giren Özdemir, 'Ben Fenerbahçe Başkanı olsam, borç yapılandırmasına imzayı atar ve kulübü düzlüğe çıkartırdım. Bu sayede limiti artırır ve takımı geçen yıl bile şampiyonluğa oynatırdım' dedi. Özdemir'in bu sözüne Koç cevap vermedi.

'YAPILANDIRMAYA İMZA ATMADIM ÇÜNKÜ TEMERRÜTE DÜŞÜYORUM'
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, takım harcama limitlerinin düşük çıkmasının 1 numaralı sebebi olduğu belirtilen 'Bankalar Birliği ile borç yapılandırması anlaşması'na imza atmaması konusundaki kararlı tavrını dün de sürdürdü. Nihat Özdemir'in, 'Sizin yerinizde olsam imzayı atardım' şeklindeki sözlerine cevap vermeyen Koç, toplantının bir başka bölümünde, yapılandırmaya neden karşı çıktığını şu sözlerle anlattı:
'Ben, ödeyebileceğim bir anlaşmanın altına imza atmak istiyorum. O anlaşmayı yaptığım an temerrüte düşüyorum. Ayrıca, ödeme vadesi de çok kısa. 5 yılda ödememiz mümkün değil, bu sürenin 10 yıla çıkarılması lazım.'

F.BAHÇE TALEP ETTİ, G.SARAY VE TRABZON KARŞI ÇIKTI
Dün yapılan toplantıda Fenerbahçe, ana para ödemesinin harcama limitlerinden kaldırılmasını talep etti.
Nihat Özdemir, bu konuda tüm kulüplerin ortak ve ıslak imzasının olması gerektiğini söyledi.
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, 'O zaman biz neden yapılandırma yaptık? Kabul etmiyoruz' derken, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ise 'Bu sene değil ama seneye olabilir' cevabını verdi.

Spor

Fenerbahçe Bankalar Birliği ile anlaştı!

Türkiye Bankalar Birliği ile Fenerbahçe anlaşmaya vardı. İki yıl geri ödemesiz 12 yıllık 500 milyon TL kredi alacak sarı-lacivertlilerin takım harcama limiti 400 milyon TL'ye yükselecek. Ali Koç, şahsi kefalet şartını da anlaşmadan çıkardı.

Spor

Aboubakar'ın menajerinden Beşiktaş açıklaması

Vincent Aboubakar'ın menajeri Nir Zahavi'den transfere dair açıklama geldi. Zahavi, golcü oyuncunun kronik sakat olmadığını belirtirken kulüplerin anlaşması halinde Beşiktaş'a transfer olabileceğini belirtti.

Spor

Milliler perdeyi açıyor!

A Milli Takımımız, UEFA Uluslar Ligi B Ligi 3. Grup ilk maçında sahasında Macaristan ile karşı karşıya gelecek. Yeni 4 Eylül Stadı'nda oynanacak mücadele 21.45'te başlayacak ve TRT 1'den naklen yayımlanacak.