Ekonomi
13 Temmuz 2021 Salı

Gelen zamlara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den açıklama

Doğal gaz ve elektriğe peş peşe gelen zamlara ilişkin sorulara açıklık getiren Bakan Fatih Dönmez, zammın doğal gaz ve elektrik enerjisinde dışa bağımlılıktan kaynaklı olduğunu belirtti.
Gelen zamlara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den açıklama
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Habertürk'te Kübra Par'ın moderatörlüğünü yaptığı Açık ve Net programına konuk oldu.

'DIŞ PİYASALARDAKİ FİYATLARA MARUZ KALIYORUZ'
Kübra Par, Bakan Dönmez'e herkesin merak ettiği doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların nedenini sordu. 'Enerjide dışa bağımlıyız' ifadeleriyle yanıt veren Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Kendiniz üretmediğiniz sürece dış piyasalardaki fiyatlara maruz kalıyorsunuz, bu yüzden zam geliyor. Bir de tabii kurdaki değişiklikleri de üzerine koyduğunuzda yansıması bu şekilde oluyor. Türk ekonomisiyle ilgisi yok. Zam yapılacak tarihler mevzuata göre planlanıyor.'

'BARAJLARDA SU AZALINCA HİDROLİK ELEKTRİK SEVİYEMİZ DÜŞÜYOR'
Elektrik zammıyla ilgili açıklamalarını sürdüren Bakan Dönmez, 'İçinde bulunduğumuz sezon çok kurak geçiyor. Kuraklıkla ne ilgisi var diyeceksiniz, barajlarda su miktarı azalınca hidrolik elektrik seviyemiz düşüyor. Hidrolikten elde ettiğimiz elektrik miktarı düşünce, bu açığı mecburen termik santrallerle kapatıyorsunuz. Termik santraller de doğal gaz gibi ithal.' dedi.
ELEKTRİĞE YÜZDE 15, DOĞAL GAZA YÜZDE 12 ZAM YAPILMIŞTI
Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz'dan itibaren tüm abone gruplarına yüzde 15 zam yapılırken, doğal gaza da yüzde 12 zam gelmişti.
Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu'ndan metro açıklaması!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Üstlerine vazife olan işleri yapmayıp, yapımı devam eden metro inşaatı üzerine hafriyat dökenlerin emek hırsızlığına da müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Ekonomi

Yüksek fiyatlarla ilgili ilk hamle

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyonu da en kısa sürede kontrol altına alarak, fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz" açıklaması yapmıştı. Bugün ilk hamle geldi.

Ekonomi

Sanayi üretimi açıklandı

TÜİK, temmuz ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 8.7 arttı ancak yüzde 15.2 olan beklentinin altında kaldı. Önceki ay sanayi üretiminde artış yıllık yüzde 23.9 olmuştu

Ekonomi

İşsizlik rakamları açıklandı

TÜİK, temmuz ayına ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan artışla yüzde 12 seviyesinde gerçekleşti.