Yaşam
27 Haziran 2018 Çarşamba

Gazzeli Annenin İsrail'in Yaraladığı Oğullarına Yetme Çabası

İsrail'in Gazze sınırındaki barışçıl gösterilere müdahalesinde dört oğlu yaralanan Filistinli Nimet el-İsevi, zorlu tedavi süreçlerinde çocuklarının bakımını yerine getirmeye çalışıyor.
Gazzeli Annenin İsrail'in Yaraladığı Oğullarına Yetme Çabası
GAZZE - Nour Mahd Ali Abu Aisha, Hacer Başer

İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki barışçıl gösterilere müdahalesi sırasında dört oğlu yaralanan Gazzeli anne Nimet el-İsevi , zorlu tedavi süreçlerinde çocuklarına yetmeye çalışıyor.

On erkek ve bir kız annesi olan İsevi, gösterilerde aldıkları yaralar nedeniyle hareket edemeyen iki oğlunun bakımıyla ilgilenirken, bir yandan da Mısır 'daki hastaneye sevk edilen üçüncü oğlu için endişeleniyor.

İsrail askerlerinin müdahalesinde kendisinin de zarar gördüğünü, boynuna gaz bombası kapsülü isabet ettiğini söyleyen anne İsevi, 'Büyük Dönüş eylemleri için Gazze sınırına kurulan çadırlardan birinde oturuyordum. Bir anda çok şiddetli bir acı ve yaralandığım bölgede büyük bir şişlik hissettim.' dedi.

'Çocuklarıma çok üzülüyorum'

Gösteriler sırasında kasık bölgesinden yaralanan oğlu Ahmed'in (26) hiç hareket edemediğini, diğer oğlu Mazin'in (18) ise karnından yaralandığı için doktorların talimatıyla tekerlekli sandalyede tedavi sürecini geçirdiğini belirten anne İsevi, 'Kendimi düşünmüyorum. Çocuklarıma çok üzülüyorum. Aldıkları yaralar nedeniyle hareket edemiyorlar.' diye konuştu.

İsevi, geçen ay karnından yaralanan, daha sonra tedavi olup sınıra tekrar gidince İsrail askerleri tarafından bu kez kasığından yaralanan Ahmed'in yemek dahil tüm kişisel ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını aktardı.

Oğlu Mazin'in ise karnından yaralandıktan sonra iç organları dışarı çıktığı için önce şehit olduğunu sandıklarını, ancak daha sonra nefes aldığını görüp tedavi altına alındığını anlatan İsevi, 'Ahmed ve Mazin'in dışında oğlum Atıf da Büyük Dönüş Yürüyüşleri sırasında 6 kez ayaklarından yaralandı. Bu yüzden doktorlar 'durumu kritik' dedi. Mısır'daki hastanelere sevk edildi.' dedi.

Ayağından yaralanan bir diğer oğlu Mahmud'un (22) ise tedavi olup iyileştiğini söyleyen İsevi, onu hareket eder halde gördükçe çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Çalışan oğullar şimdi bakıma muhtaç

Maddi olarak çok zor şartlar altında yaşadıklarını belirten İsevi, oğullarının yaralanmasının ardından durumlarının daha da kötüleştiğini ifade etti.

'Bazen çocuklardan biri geçici bir iş bulurdu. Bir süre onunla idare ederdik. Sonra bir diğeri bulurdu. Ama şimdi hepsi bakıma muhtaç hale geldi.' diyen İsevi, eşinin de birkaç yıl önce felç geçirdiğini, bu yüzden çalışamadığını söyledi.

İsevi, yaşadıkları tüm sıkıntılara rağmen Gazze sınırındaki Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Büyük Dönüş Yürüyüşü

Filistinliler, 30 Mart Toprak Günü'nden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

İsrail askerleri ise 'sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını' talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl gösterilerde 130'dan fazla Filistinli İsrail askerlerinin saldırıları sonucu şehit oldu, 14 binden fazla Filistinli yaralandı.
Yaşam

Uygun fiyatlı ehliyet

Hepimizin bildiği gibi herhangi bir vasıtayı kullanmanın gerekli koşulları vardır. Bunlardan en önemlisi kullandığınız vasıtaya uygun ehliyete sahip olmaktır.

Yaşam

Arabesk Müziğin Usta İsmi Hayatını Kaybetti

Arabesk müziğin usta ismi Devran Çağlar bugün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İşletmenin sahibi Yavuz Hancı 'Bugün sahnesi vardı. Kendisinden haber alamayınca evine gittik. İçeri girdiğimizde cansız bedeniyle karşılaştık' dedi.