Fransız Basını: Türkler Harika Bir Atmosfer Yarattı
Spor

Fransız Basını: Türkler Harika Bir Atmosfer Yarattı

İnternet Medya -
Fransız basını, Türkiye'nin 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu'nda Fransa ile Paris'te 1-1 berabere kalmasına geniş yer ayırdı.

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu'nda Fransa ile Paris'te 1-1 berabere kaldı ve liderliğini sürdürdü. Fransız basını, Türkiye'nin Suriye'de başlattığı Barış Pınarı Harekatı nedeniyle yüksek tansiyon altında başlayan maçta beklenenin aksine şiddet olaylarının yaşanmamasına dikkat çekti.Fransız milli marşının Türk taraftarının alkışını alması taktir edildi.

Ancak bazı haberlerde, Türk futbolcuların Suriye'deki askeri operasyona destek için asker selamı yapmasına tepki gösterildi.

Le Monde: Siyaset stadın dışında kaldı

Le Monde gazetesinin haberinde, 'siyasetin stadın dışında kaldığı' ifadesi kullanıldı. İki ülke arasında diplomatik gerilim nedeniyle, güvenlik güçlerinin en kötü senaryoya hazırlandığının altını çizen Le Monde, karşılaşmada herhangi bir olay yaşanmadığını yazdı. Aksine yaklaşık 40 bin Türk taraftarın Fransız stadında harika bir atmosferin oluşmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.

Liberation: Türk taraftarı bu sefer marşımızı alkışladı

Liberation gazetesi ise, 'Türk taraftarı Fransa marşı 'la Marseillaise'i alkışladı' başlığını attı. Liberation, 'Türkler, Teknik Direktör Şenol Güneş'in 'Futbolun güzelliği için iki takımı da alkışlayın' çağrısına uyduğunu yazdı. Haberde, geçtiğimiz haziran ayında Konya'daki karşılaşma öncesi Fransız marşının Türkler tarafından ıslıklandığı hatırlatıldı.

Stadın içi ve dışında yoğun güvenlik önlemleri alınsa da Türk taraftarların hiçbir olaya karışmadan sadece futbol için burada bulunduğu belirtildi.

RMC radyosu: Türk oyuncuları yine asker selamı yaptı

Fransa'nın en çok takip edilen spor radyosu RMC ise, gol sonrası Türk futbolcuların tarafların bulunduğu tribüne giderek, Suriye'deki askeri operasyona destek için asker selamı yaptığına dikkat çekti.

Radyo ayrıca maçın son dakikalarına doğru Fransız taraftarların bulunduğu kesimde Suriye'deki Kürtlere destek amaçlı bir pankart açıldığını belirtti. Ancak stat yetkililerinin derhal müdahale ederek pankartı kaldırttığı bildirildi.

Türk milli takımı oyuncularının geçen Arnavutluk maçında asker selamı vermesine tepki gösteren Fransızlar iki ülke arasında oynanacak maçın iptali için kampanya başlatmıştı.

So Foot: Türkiye, Fransa'yı beklemeye aldı

So Foot spor dergisi son dakikalarda beraberliği elde eden Türkiye'nin 'Fransa'yı Euro 2020 için bekleme listesine aldırdığını' yazdı.

Haberde, maçın genelinde Fransa'nın daha etkili bir oyun sergilediği belirtilirken, Türkiye'nin defans hattındaki sağlam oyununun farklı bir skorun oluşmasını engellediği belirtildi. Dergi Fransa'nın, Euro 2020 biletini almak için biraz daha sabretmesi gerektiğini söyledi.

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.