Dünya
15 Ağustos 2020 Cumartesi

Fransa'nın savaş gemisi hamlesine Almanya'dan tepki

Alman hükümetinden yapılan açıklamada Fransa'nın Doğu Akdeniz'deki gerilimi tırmandıran adımına ilişkin, "Fransa'nın bu adımını not ettik" denildi.
Fransa'nın savaş gemisi hamlesine Almanya'dan tepki
Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilimin artmasından endişe edildiğini ifade ederek, yeni ortaya çıkabilecek gerilimlerden de kaçınılması çağrısında bulundu.
Seibert, Berlin'deki olağan basın toplantısında Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ve Yunanistan'ın aralarındaki anlaşmazlıkların çözümü için 'birbiriyle doğrudan görüşmesinin' önemini vurgulayan Seibert, Başbakan Angela Merkel'in Alman hükümetinin bu tutumunu iki tarafla gerçekleştirdiği görüşmelerde de açıkça dile getirdiğini söyledi.

'FRANSA'NIN ADIMINI NOT ETTİK'
Seibert, Fransa'nın Doğu Akdeniz'e savaş gemisi göndermesine ilişkin gelen soruya verdiği yanıtta, 'Fransa'nın bu adımını not ettik. Gerilimin daha da tırmanmaması için ne gerekiyorsa yapmamız gerekiyor' ifadelerini kullandı. Bölgeye savaş gemisi gönderilmesinin gerilimi tırmandırmaya yol açtığına ilişkin bir soruya ise Seibert, 'Ekleyecek başka bir şeyim yok' yanıtını verdi.
AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısında ise Türkiye ve Yunanistan'a yönelik bir karar beklenmediği belirtiliyor.