Yaşam
31 Temmuz 2018 Salı

Farukiye Vakfı, 'Faruki Cemaati - sahte şeyh' iddiaları için açıklama yaptı

Farukiye Vakfı Konya'da sahte şeyh ile ilgili cinsel istismar iddiası üzerine bir açıklama yaptı. 'Adı geçen kişinin Vakfımız ve Faruki camiası ile herhangi bir bağı yoktur'
Farukiye Vakfı, 'Faruki Cemaati - sahte şeyh' iddiaları için açıklama yaptı
Farukiye Vakfınca, Konya'da kendisini sahte şeyh olarak tanıttığı ve cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen S. I.'ye ilişkin, 'İddialarda adı geçen şahısla ilgili haberlerde Vakfımız ile isim benzerliği taşıyacak şekilde 'Faruki Cemaati' ifadeleri yer almıştır. Kesinlikle belirtmek isteriz ki, adı geçen şahsın Vakfımız ve Faruki Camiası ile herhangi bir bağı yoktur.' açıklaması yapıldı.

Farukiye Vakfından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın organları ile internet sitelerinde Konya'da S. I. isimli kişinin cinsel istismar suçlaması ile gözaltına alındığı haberlerine yer verildiği anımsatıldı.

Vakfın açıklamasında, insanlara ve çocuklara yapılan bu tür ahlaksızlıkların şiddetle lanetlendiği, ahlaksız fiiller işlediği iddia edilen zanlının ve diğer zanlıların en ağır şekilde cezalandırılacaklarına inanıldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'İddialarda adı geçen şahısla ilgili haberlerde Vakfımız ile isim benzerliği taşıyacak şekilde 'Faruki Cemaati' ifadeleri yer almıştır. Kesinlikle belirtmek isteriz ki, adı geçen şahsın Vakfımız ve Faruki Camiası ile herhangi bir bağı yoktur. Kurulduğu günden bu yana insanlarımızın milli ve manevi değerleri hususunda faaliyetlerini hassasiyetle sürdüren Farukiye Vakfı'mızın bu tür bir hadise ile anılması fevkalade üzücüdür. Konuya ilişkin gerek yazılı ve görsel basın yayın, gerekse sosyal medya ortamlarında Vakfımızı ve camiamızı zan altında bırakacak şekilde ve iftira niteliğinde paylaşım ve haber yapan kişi, kurum, kuruluşlar ile ilgili yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızın bilinmesini isteriz.'

Farukiye Vakfı tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

FARUKİYE VAKFI BASIN AÇIKLAMASI

Bazı basın ve yayın organları ile internet sitelerinde yer alan bir habere istinaden Farukiye Vakfı tarafından açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Söz konusu haberlerin içeriğinde; Konya ilinde S. I. adlı bir şahsın cinsel istismar suçlaması ile gözaltına alındığına yer verilmiştir.

En değerli varlık olan insana karşı, hatta gözümüzden sakındığımız çocuklarımıza karşı yapılan ve son günlerde kamuoyuna yansıyan bu tür ahlaksızlıkları Farukiye Vakfı olarak şiddetle lanetliyoruz.
Bu ahlaksız fiilleri işlediği iddia edilen adı geçen zanlının ve diğer zanlıların da adalet karşısında hak ettikleri en ağır ceza ile cezalandırılacaklarına inancımız tamdır.

İddialarda adı geçen şahısla ilgili haberlerde Vakfımız ile isim benzerliği taşıyacak şekilde ‘Faruki Cemaati’ ifadeleri yer almıştır. Kesinlikle belirtmek isteriz ki, adı geçen şahsın Vakfımız ve Faruki Camiası ile herhangi bir bağı yoktur.

Kurulduğu günden bu yana insanlarımızın milli ve manevi değerleri hususunda faaliyetlerini hassasiyetle sürdüren Farukiye Vakfı’mızın bu tür bir hadise ile anılması fevkalade üzücüdür.

Konuya ilişkin gerek yazılı ve görsel Basın Yayın, gerekse Sosyal Medya ortamlarında Vakfımızı ve Camiamızı zan altında bırakacak şekilde ve iftira niteliğinde paylaşım ve haber yapan kişi, kurum, kuruluşlar ile ilgili yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızın bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.