Elektrik Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak 5 Kolaylık
Ekonomi

Elektrik Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak 5 Kolaylık

İnternet Medya -
Yapılan yeni zamlardan sonra birçok kişi artık yüksek fiyatlı faturalar ödemek istemediği için çeşitli tasarruf yolları aramaya başladı.

Yakın zamanda Fatura Smart tarafından yayınlanan infografik çeşitli tasarruf yolları sunarak insanların parasını çöpe atmasını engellemeye çalışmaktadır. Bu yolları çoğaltmak mümkündür fakat en popüler olarak elektrik tasarrufu yapmanızı sağlayacak 5 kolaylık şu şekilde sıralanmaktadır.

1. Termostat Isısını Sabit Tutun
Eğer evde su ısıtmak için termostat kullanıyorsanız bu ipucu çok fazla tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Termostat sıcaklığını sürekli değiştirmek enerji kullanımı da arttırmaktadır. Bu nedenle belirlediğiniz bir derecede sabitleyerek yüksek miktarlarda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

2. Güneş Enerjisi Kullanmaya Başlayın
Şu an maliyet olarak oldukça yüksek olsa da bu sistem elektrik faturanızın bedava olmasını sağlayacak bir sistemdir. Evdeki tüm cihazlar güneş enerjisi ile çalışabilir. Bu altyapıyı kurarak bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca sadece sıcak su ihtiyacınızı karşılamak için güneş enerjisi kullanabilirsiniz. Eğer uygun yeriniz varsa 1 tane koyacağınız güneş paneli bile yeterli olacaktır.

3. Mikrodalga Fırın Kullanmaya Özen Gösterin
Birçok kişi yemekleri ısıtmak veya buzlu yiyecekleri çözmek için fırın kullanmaktadır. Fakat fırın mutfakta en çok enerji harcayan aletlerden birisidir. Uzun sürede ısınız ve çok fazla enerji harcar. Bu nedenle mikrodalga fırın ile yiyeceklerinizi ısıtabilirsiniz. Hem daha hızlı ısıtmış hem de düşük enerji kullanmış olursunuz.

4. Donmuş Yiyeceklerin Önce Oda Sıcaklığında Çözülmesini Bekleyin
Donmuş yiyecekler doğrudan fırına atıldığı zaman daha uzun sürede pişmektedir. Bu nedenle fırın daha uzun süre çalışır ve daha çok enerji harcar. Bunu engellemek adına yemeği pişirmeye başlamadan 1 saat önce buzluktan çıkarıp çözülmesini beklemeniz elektrik faturanızın daha düşük gelmesine yardımcı olacaktır.

5. Klima Yerine Vantilatör Kullanın
Eğer yazları serinlemek için klima kullanmayı tercih ediyorsanız faturanızın yüksek gelmesi normaldir. Çünkü klimalar çok büyük bir motora sahiptir ve odayı soğutana kadar bu motor hiç durmadan çalışır. Ayrıca filtreleri kirli olan klimalar da istenen soğukluğa erişemez. Bu nedenle yazları vantilatör kullanımı cebiniz için iyi olacaktır.

Faturasmart.com'a bu infografik için teşekkür ederiz.


Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.