Bilim
17 Kasım 2017 Cuma

Dünya benzeri yeni bir gezegen keşfedildi

Fransa'nın Grenoble kentinde bulunan Planetoloji ve Astrofizik Enstitüsü gökbilimcileri, kırmızı bir yıldızın yörüngesinde dönen dünya benzeri bir gezegen keşfetti.
Dünya benzeri yeni bir gezegen keşfedildi

Fransa'da Çarşamba günü gökbilimciler tarafından keşfedilen yeni gezegenin, Dünya'nın da içinde bulunduğu galaksinin uç noktalarında olduğu ve insan yaşamı için gereken su ve diğer şartları barındırabileceği söylendi.

Gökbilimcilerin açıklamasına göre, kırmızı bir yıldız olan ve yörüngesinde yalnızca bir gezegen barındıran Ross 128 ismindeki yıldız, Dünya'dan 11 ışık yılı uzaklığında bulunuyor.

Gökbilimciler, Ross 128'in diğerlerine göre en sakin yıldızlarından biri olduğunu ve gezegen üzerindeki yaşamı silebilecek şiddetli radyasyon patlamaları barındırmadığını söylüyor.

Yeni gezegenin araştırma lideri Xavier Bonfils konuyla ilgili, "Gerçekleşebilecek patlamalar, gezegendeki atmosferi temizleyebilir. Ross 128 mahallemizdeki en sakin yıldızlardan biri" dedi.

Fransız gökbilimciler, gezegeni doğrudan göremese de, Şili'de bulunan bir teleskopla gezegenin etrafındaki titreşimleri ölçerek, gezegenin kütlesinin Dünya'nınkinin iki katı olabileceğine işaret ediyor.

Gökbilimcilerin kullandığı aygıtlar, galakside bulunan diğer gezegen ve yıldızları görebilecek kadar gelişmiş olmasa da, Ross 128'in yörüngesinde bulunan gezegen, yeni bir hayat için umut veriyor.

Doktor Bonfils Ross 128'in en az beş milyar yıl yaşında olabileceğini ve yıllar önce yıldızın yüzeyinde gerçekleşen patlamaların, gezegendeki atmosferi temizleyerek uygun yaşam şartları barındırmış olabileceğini söyledi.

Bilim

Koronavirüse karşı yeni ilaç umudu

İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK) ve ABD'li biyoteknoloji şirketi Vir tarafından geliştirilen 'VIR-7831' adlı bir monoklonal antikor ilacının koronavirüse bağlı hastaneye yatış ve ölümü yüzde 85 oranında azalttığı açıklandı.

Bilim

Tarihteki en ölümcül salgın hastalıklar

Tarih boyunca insanoğlu birçok salgın hastalıkla mücadele etti. Bu hastalıklar sonucunda çokça kayıp verilse de hepsinin üstesinden gelmeyi başardı. İşte Tarih boyunca İnsanların Mücadele ettiği büyük salgın hastalıklar