Güncel
4 Şubat 2021 Perşembe

Dışişleri'nden ABD'ye Boğaziçi tepkisi

ABD'nin Boğaziçi Üniversitesi'yle ilgili açıklamasına Dışişleri'nden sert tepki geldi. Bakanlığın açıklamasında "İçişlerimize müdahale kimsenin haddi değildir. Demokrasi dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmalarını öneririz." ifadeleri yer aldı.
Dışişleri'nden ABD'ye Boğaziçi tepkisi
Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör ataması ile başlayan protestolar, kampüs dışına taştı. Olayların farklı ilçelerde büyüyerek cereyan etmesi üzerine birçok gösterici gözaltına alındı, bir kısmı serbest bırakıldı.

ABD'DEN 'ENDİŞELİYİZ' AÇIKLAMASI GELDİ
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price olaylara ilişkin 'Öğrencilerin ve göstericilerin gözaltına alınmasından endişe duyuyoruz. Cinsel azınlıklara karşı nefret söylemini şiddetle kınıyoruz. Temel hakları için mücadele edenlerle omuz omuzayız' ifadelerini kullandı.

BAKANLIK'TAN SERT TEPKİ
Dışişleri Bakanlığı ise ABD'nin bu açıklamasına çok sert tepki gösterdi. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
'Üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edilmiş olup, protesto hakkını aşan bu yasadışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır. Yasadışı yollara tevessül eden grupları kışkırtıcı ve illegal eylemleri teşvik edici bir dil kullanmama konusunda söz konusu çevreleri uyarıyoruz.

'AYNAYA BAKSINLAR'
Yakın dönemde de 'gelişmiş' demokrasi olarak adlandırılan pek çok ülkede yönetimler aleyhine en küçük bir itiraza karşı dahi masum ve sivil vatandaşlara karşı güvenlik güçlerinin orantısız şiddet görüntüleri halen hafızalardadır. Hal böyleyken, Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan olayları ve Türkiye'nin bu olaylarla hukuk çerçevesinde yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelerek ülkemize demokrasi ve hukuk dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmalarını tavsiye ediyoruz.

'İÇİŞLERİMİZE KARIŞMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR'
Türkiye'nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir. Türkiye, Anayasa'da güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri koruma konusundaki iradesini gerçekleştirmekte olduğu reform adımlarıyla göstermekte olup, bununla birlikte terör örgütleri ve terörle iltisaklı çevrelerin bu alanlardaki istismarına karşı mücadelesini sürdürmekte de kararlıdır

Güncel

Kamuya tayinlerde mülakat kalkıyor!

İnsan Hakları Eylem Planı'na göre kamu görevine ilk defa yapılacak tayinlerde görevin niteliğinin gerektirdiği haller dışında mülakat kaldırılacak, tayinler yalnızca merkezi sınav sonuçlarına göre yapılacak.

Güncel

ABD'li gazeteden dikkat çeken analiz!

Koronavirüs salgınında önlemlerin artırılması ve aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte dünya genelinde vaka sayısında bir düşüş görülüyor. Fakat New York Times'ın hazırladığı analizde, Türkiye vaka sayısının arttığı ülkelerden biri konumunda.