Güncel
31 Ekim 2020 Cumartesi

Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 3 kişi gözaltında

İzmir'de meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı paylaşımlara karşı kişi çalışma başlatıldı. Emniyet, araştırma sonucunda 16 hesap kullanıcısının tespit edildiğini, 3 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı.
Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan  3 kişi gözaltında
Emniyet Genel Müdürlüğü, İzmir'deki depremin ardından sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlar hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 'Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince kanunların verdiği yetki çerçevesinde suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir. Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden hesaplara ilişkin 'tespit' çalışmaları ivedilikle başlatılmış, tespit edilen kişiler hakkında gerekli çalışmalar yapılarak adli mercilere intikal ettirilecektir. Konunun tarafımızca hassasiyetle takip edildiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur' denildi.

16 HESAP TESPİT EDİLDİ, 3 KİŞİ GÖZALTINDA
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bir yandan afetle uğraşırken bir yandan da sosyal medyadaki 'çirkin ve ahlaksız' paylaşımların gereğini yaptıklarını belirterek, 'Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 27 ayrı gönderi tespit edildi, 16 şahıs hakkında işlem başlatıldı, 3 kişi gözaltında. İnsanlık hepimize lazım.' açıklamasında bulundu.