Güncel
28 Haziran 2021 Pazartesi

Delta varyantının mutasyona uğramış hali çift doz aşı olmuş bir kişide tespit edildi

Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Delta varyantının mutasyona uğramış hali olan Delta Plus'ın çift doz aşı olmuş bir kişide görüldüğü duyuruldu.
Delta varyantının mutasyona uğramış hali çift doz aşı olmuş bir kişide tespit edildi
Yeni tip koronavirüsün ilk kez Hindistan'da görülen Delta Plus varyantı panik yarattı. Hindistan'da iki doz aşı olan bir kişide de bu varyant görüldü. 65 yaşındaki hastanın Covaxin aşısı olduğu açıklandı.

BİR İLK YAŞANIYOR
The Hindu'da yer alan habere göre, Delta Plus'ın ilk defa tam doz aşı yapan birine bulaştığı saptandı. Bu durum Kovid-19'un Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantının kendi içinde mutasyona uğramasıyla oluşan Delta Plus'ın en tehlikeli mutasyon olarak anılmasına neden oldu.

UZMANLAR AŞILARIN ETKİNLİĞİNİ ARAŞTIRIYOR
Uzmanlar aşıların Delta Plus'a karşı ne kadar etkili olabildiğini araştırıyor. Yeni koronavirüs türünün aşılardan ve hastalığa karşı önceden var olan bağışıklıktan kaçabileceği belirtiliyor.

YÜZDE 60 DAHA BULAŞICI
Delta Plus'ın ilk olarak Güney Afrika Beta varyantında görülen ve aşı etkinliğini etkilediğine inanılan K417N mutasyonunu da taşıdığı açıklandı. Söz konusu varyant aralarında ABD, Japonya, Rusya, Hindistan'ın da olduğu 11 ülkede görüldü. Dünya genelinde 200'e yakın kişide görülen varyantın yaklaşık yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu belirtiliyor.

DELTA VARYANTIYLA BENZER BELİRTİLERE SAHİP
Hindistan'ın önde gelen virologları, Delta Plus varyantının Delta ile benzer belirtilere sahip olduğunun altını çiziyor. Buna göre, en sık görülen Delta Plus semptomları öksürük, ishal, ateş, baş ağrısı, deri döküntüsü, el ve ayak parmaklarında renk değişikliği, göğüs ağrısı ve nefes darlığı. Mide ağrısı, mide bulantısı ve iştahsızlık ise nadir görülen Delta Plus belirtileri olarak kabul ediliyor.
Güncel

PKK'dan Afrin'e saldırı: 2 sivil öldü, 10 sivil yaralandı

Suriye'de Tel Rıfat ilçesinde işgalini sürdüren terör örgütü YPG/PKK'nın, Zeytin Dalı Harekatı'yla terörden arındırılan Afrin ilçe merkezine düzenlediği roket saldırısında ilk belirlemelere göre biri çocuk 2 sivil hayatını kaybetti, 10 sivil yaralandı.