Güncel
4 Şubat 2021 Perşembe

ABD Dışişleri'nden Boğaziçi açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki gösterilerden endişe duyduklarını belirterek, "Temel hakları için mücadele edenlerle omuz omuzayız" açıklamasında bulundu.
ABD Dışişleri'nden Boğaziçi açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına karşı düzenlenen gösteriler ve öğrencilerin gözaltına alınması ve tutuklanmasına ilişkin açıklamada bulundu.
'Öğrencilerin ve göstericilerin gözaltına alınmasından endişe duyuyoruz' diyen Price, 'Cinsel azınlıklara karşı nefret söylemini şiddetle kınıyoruz' ifadelerini kullandı.
Sözcü Ned Price açıklamasının devamında, 'Temel hakları için mücadele edenlerle omuz omuzayız' dedi.

AB'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ
Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolarda ilgili Avrupa Birliği de açıklama yaptı. Komisyon yetkilileri tarafından Euronews Türkçe'ye yapılan açıklamada 'Avrupa Birliği, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve yargı alanlarında Türkiye'de devam eden olumsuz gelişmeden ciddi şekilde endişe duymaktadır' denildi.
AB'den gelen açıklamanın devamında 'meşru toplanma özgürlüğü hakkını kullanan yüzden fazla öğrencinin tutuklanması ve İstanbul Valisinin Boğaziçi Üniversitesi'nin kapsayan iki ilçede her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşü yasaklama kararının son derece kaygı verici bir durum olduğu' belirtilerek 'Türk yetkililerin AB değerleri ve standartlarına yönelik reform gerçekleşeceği beyanlarına da aykırılık oluşturmaktadır' ifadesi kullanıldı.

BOĞAZİÇİ PROTESTOLARINDAKİ SON DURUM
Boğaziçi Üniversitesi'nin Güney Kampüsü'nde üniversiteye atanan rektör Melih Bulu'ya karşı düzenlenen protesto gösterilerinde gözaltına alınan ve işlemleri halen devam eden 51 kişiden 30'u tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.
Savcılık, 12 kişi hakkında ev hapsi verilmesini, 9'u için ise adli kontrolle serbest bırakılmasını talep etti. Adli kontrol talebiyle hâkimliğe sevk edilen 9 öğrenci yurt dışı çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.
Pazartesi akşamki polis müdahalesi sonucunda 159 kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilerin 108'i polis sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

Güncel

Pentagon: Suriye'de 9 binayı tamamen yok ettik

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD güçlerinin dün Suriye'nin El Bukemal sınır şehrinde düzenlediği saldırıda İran destekli milislere ait 9 binanın tamamen yok edildiğini, 2 binanın ise kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi.

Güncel

Kamuya tayinlerde mülakat kalkıyor!

İnsan Hakları Eylem Planı'na göre kamu görevine ilk defa yapılacak tayinlerde görevin niteliğinin gerektirdiği haller dışında mülakat kaldırılacak, tayinler yalnızca merkezi sınav sonuçlarına göre yapılacak.

Güncel

ABD'li gazeteden dikkat çeken analiz!

Koronavirüs salgınında önlemlerin artırılması ve aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte dünya genelinde vaka sayısında bir düşüş görülüyor. Fakat New York Times'ın hazırladığı analizde, Türkiye vaka sayısının arttığı ülkelerden biri konumunda.