Dünya
16 Haziran 2020 Salı

Çin - Hindistan sınırında çatışma...

Hindistan Ordusu tarafından yapılan açıklamada, sınır bölgesinde Çin ile bir süredir artarak devam eden gerginlik sonucunda çatışma çıktığı ve 3 Hint askerinin öldürüldüğü belirtildi.
Çin - Hindistan sınırında çatışma...
Ordu tarafından yapılan açıklamada, 'Pazartesi gecesi Ladakh bölgesindeki Galwan vadisinde şiddetli bir saldırı gerçekleştirildi' ifadeleri kullanıldı.

Çin'den 'sınır ihlali' yanıtı
Çin yönetimi ise, Hindistan'ı sınır ihlali yapıp personeline saldırmakla suçladı.

Ç,n Dışişleri Sözcüsü Zao Licien, Hindistan askerlerinin iki kere sınır ihlalinde bulunduklarını söyledi ve 'Çinli askerlere saldırmak ve onları provoke etmek sınır kuvvetleri arasında ciddi fiziksel çatışmalara yol açıyor' ifadelerini kullandı.

Çin - Hindistan gerilimi
Hint yetkililer, mayıs başında Çin askerlerinin üç noktadan Ladakh bölgesine girdiğini, burada çadır ve askeri karakollar kurduklarını açıklamıştı. Askerlerin bölgeden ayrılmaları yönünde defalarca yapılan sözlü uyarılara aldırış etmediği ifade edilmişti.

Ladakh bölgesinin doğusunda ve Sikkim eyaletinde, iki ülke askerlerinin karşı karşıya gelmesinin ardından gözler bu bölgeye çevrilmişti.

Hindistan ve Çin, Ladakh'ta yer alan Demchok, Chumar, Daulat Beg Oldie, Galwan Vadisi ve Pangong Tso Gölü çevresine ek güvenlik gücü konuşlandırmıştı.

Çin askerleri, Galwan Vadisi'nde yaklaşık 100 çadır kurarken, Pangong Tso Gölü'ndeki devriye botlarının sayısını da artırmıştı.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Pekin yönetimi, 'Güney Tibet' olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi yönetimi ise Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik ihtilaflarını çözemezken, söz konusu mesele son zamanlarda Pekin-Yeni Delhi hattında tansiyonun giderek yükselmesine neden oluyor.

İki ülke sınırında egemenlik hakları kaynaklı gerilim, 2017'de de yükselmişti.