Çin'den Suriye Açıklaması
Dünya

Çin'den Suriye Açıklaması

İnternet Medya -
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çunying, 'Suçluluk varsayımı ile egemen bir devlete askeri operasyon düzenlemenin sorumsuzca olduğunu düşünüyoruz.' dedi.

Çin Sözcüsü Hua Çunying , başkent Pekin'de yaptığı olağan basın toplantısında, Birleşmiş Milletler (BM) ilkelerine göre hangi durumlarda güç kullanımının açık olduğunu belirterek, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine yönelik füze saldırısının uluslararası hukukun güç kullanımını engelleyen temel ilkelerinin ihlali anlamına geldiğini söyledi.

ABD Esed rejimini vurdu

ABD, İngiltere ve Fransa'dan Esed rejimine ortak saldırı

'Suriye'deki kimyasal saldırılar cevapsız bırakılamazdı'

Türkiye'den Suriye operasyonuna yönelik ilk açıklama

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford: Suriye'ye ilk dalga saldırı sona erdi

Suriye'ye saldırı Amerikan medyasında geniş yer buldu

ABD'nin Esed rejimine saldırısına Rusya'dan tepki

'AB, müttefiklerin, yani haklının yanında yer alacaktır'

NATO, Suriye'yi görüşmek için olağanüstü toplanacak

Putin'den operasyona tepki: Rusya en sert şekliyle kınamaktadır

'Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı'

Fransa'dan Suriye'nin geleceğine dair üç öncelik

BMGK Rusya'nın talebiyle acil toplanıyor

Bu üç ülkenin üst düzey yetkililerinin Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığını iddia eden 'çok muhtemel' veya 'kanıt aranıyor' şeklindeki açıklamalarını takip ettiklerini dile getiren Hua, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Suçluluk varsayımı ile egemen bir devlete askeri operasyon düzenlemenin sorumsuzca olduğunu düşünüyoruz. Suriye'nin kimyasal silah meselesinin yalın gerçeklere ihtiyacı var. Herhangi bir ülke, örgüt ve kişinin hangi durumda ve amaçla olursa olsun kimyasal silah kullanmasına karşı çıkıyor, Suriye'nin kimyasal silah şüphesinin kapsamlı, adil ve tarafsız şekilde soruşturulmasını ve güvenilir sonuçlar elde edilmesini savunuyoruz.'

BM'yi bertaraf ederek tek taraflı insani müdahalelerin uluslararası hukuka uymadığını savunan Hua, Suriye'ye gerekli ekiplerin gönderilerek bu kimyasal meselesine ilişkin soruşturma yürütülmesi, hiçbir tarafın da bu soruşturmada bir sonuca ulaşılmadan ön yargıda bulunmaması gerektiğini ifade etti.

Hua, tarihte kimyasal silah bahanesiyle birtakım ülkelerin Irak'a yaptıklarından ders alınması gerektiğini belirterek, geçmişte yaşanan trajedilerin tekrarlanmaması gerektiğini kaydetti. - Fuat Kabakçı(AA)

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.