Yaşam
3 Mayıs 2021 Pazartesi

Büyük Çamlıca Camii 2 yılda 12 milyon ziyaretçi ağırladı

Fikir projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait olan ve temeli 7 Ağustos 2013'te atılan Büyük Çamlıca Camii, açıldığı günden bugüne 12 milyon ziyaretçiye kapılarını açtı.
Büyük Çamlıca Camii 2 yılda 12 milyon ziyaretçi ağırladı
Görkemli mimarisiyle, İstanbul siluetinin önemli bir parçası haline gelen 'Asrın Mührü' Büyük Çamlıca Camiisi'nin açılışının üzerinden iki yıl geçti. Heybetli yapısıyla görenleri kendisine hayran bırakan cami, külliyenin yanı sıra içerisinde; sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu ve büyük yer altı otoparkını barındırıyor.

ANA KUBBESİ TÜRKİYE'DE YAŞAYAN 72 MİLLETİ SİMGELİYOR
Türkiye'nin en büyük camisi olan Büyük Çamlıca Camiisi'nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde. Camiinin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi Türkiye'de yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi ise İstanbul'u simgeliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ALEMİ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR
Büyük Çamlıca Camiisi'nin ana kubbesinin üzerinde 3 metre 12 santimetre genişliğinde, 7 metre 77 santimetre yüksekliğinde 4,5 ton ağırlığında alem bulunuyor. Nano teknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan alem, dünyanın en büyük alemi olma özelliğini taşıyor. Camii 5 metre genişliğinde, 6,5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığındaki ana kapısıyla da dünyadaki en büyük ibadethane kapılarından birine sahip. Bunun yanında ses, ışık, ısıtma, havalandırma ve güvenlik sistemleriyle de ön plana çıkıyor.

'BÜYÜK ÇAMLICA CAMİ, İSTANBUL'UN YENİ SİMGESİ'
İstanbul Camii ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan çalışmaları anlattı: 'Proje aşamasında çok fazla tenkit aldık. Saygı ile karşıladıklarımızı inşaat sürecinde dikkate alıp değerlendirdik. Biz Büyük Çamlıca Camiisi'nin, İstanbul'un yeni simgelerinden olacağını söylemiştik ve süreç içerisinde bunun olduğunu gördük.' dedi.

Yaşam

MSB: '1 askerimiz şehit oldu'

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Pençe Kaplan Operasyonu bölgesinde roket saldırısı sonucu yaralanan Piyade Uzman Çavuş İsmail Şebelek'in tedavi gördüğü hastanede şehit olduğunu açıkladı.

Yaşam

Oğlun Kandil'de 10 yıl sonra gel

Terör örgütü YPG/PKK, Halep'in Münbiç ilçesinde çocuk ve gençleri zorla saflarına katıyor. 13 yaşındaki Ahmet bin Muhammed Şeyh Hüseyin, örgütün kandırıp dağa kaçırdığı son çocuklardan...