Güncel
15 Ekim 2020 Perşembe

Bir Medeniyet İzinde: Balkanlar

Tarihçi-yazar Eldar Uka'nın, Roma, Bizans, Osmanlı ve Avusturya Macaristan İmparatorluğu gibi köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan Balkanlar coğrafyasını anlattığı 'Bir Medeniyet İzinde: Balkanlar' kitabı okuyucusuyla buluştu.
Bir Medeniyet İzinde: Balkanlar
Prizrenli Tarihçi Yazar Eldar UKA’nın uzun yıllar süren araştırmaları sonucunda yazdığı “Bir medeniyet izinde Balkanlar” kitabı yayınlandı. Eldar Uka zaman zaman Türkiye’de davet edildiği illerde “Balkanlardaki Osmanlı İzleri” konusunda konferanslar vermekle de tanınıyor.

Basımı Büyükboy ve 385 sayfa olarak gerçekleştirilen eser Balkanlar hakkında el kitabı niteliğini de taşıyor. Ecdadımızın Balkanlardaki medeniyet izlerini ayrıntılı olarak anlatan kitap önemli bir kaynak olarak görülüyor.

2014 yılından “Balkan Tour” Şirketi’nde rehberlik yapan Eldar Uka, Balkanlarda 6 ülkede 25 şehri 200 kadar tarihi eseri gezdirirken ziyaretçilere de tanıtıyordu. İlir, Roma, Bizans, Osmanlı ve Avusturya – Macaristan İmparatorluğu gibi köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapan Balkanlar ve Balkan coğrafyasını tanıma fırsatı bulan ziyaretçilerin tavsiye ve ısrarları üzere Eldar Uka, pandemi nedeniyle işlerin azalması üzere gezdiklerini, gördüklerini ve tarihten bilgilerini derleyip kitap haline getirdi.

Ziyaretçilerin gezerken hayran kaldığı ülkeler, şehirler ve eserlerin tarihlerini derinlemesine inceleme fırsatı sağlamak gayesiyle kitabı hazırladığını belirten Eldar Uka; kitap içeriğinde Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek ve Sırbistan tarihlerini verdikten sonra gezdirdiği 25 şehrin ve en önemli tarihi eserlerin tarihlerinden genişçe bilgi aktardığını bildirdi.

2009-2014 yıllarında Saraybosna’da tarih okuyan Eldar Uka, Osmanlı medeniyeti eserlerinin kendisinde derin iz bıraktığını söylüyor. Tarih sevdasını işiyle de pekiştirerek şimdiye kadar konferanslar verdiğini, sosyal medya hesaplarından videolar da hazırladığını söyleyen Eldar Uka, 77 kaynak eser kullanarak kitabı basarak buralara gelemeyenlere de bu ülke, şehir ve eserleri tanıtmanın mutluluğunu ifade etti.Yazar Eldar Uka kimdir?
Yazar Eldar Uka; 1990 yılında Kosova, Prizren’de dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi doğduğu şehir olan Prizren’de tamamladı. 2009 2014 yılları arasında Bosna Hersek'te Saraybosna Devlet Üniversitesi Felsefe Fakültesi Genel Dünya Tarihi eğitimi aldı. Aynı yıl Kuzey Makedonya'da Balkan Tour Turizm şirketinde turizm rehberi olarak çalışmaya başladı. İyi derecede Türkçe, Boşnakça ve Arnavutça konuşmakta ve yazmaktadır. Balkan devletlerinin kültürü, tarihi ve sanat tarihi hakkında sayısız makale yazmış ve konferanslar vermiştir. Halen Balkan Tour’da turist rehberi olarak çalışan Uka, hayatını ulaşabildiği herkese Balkanları sevdirmeye adamıştır.