Dünya
19 Mart 2021 Cuma

Biden, akılalmaz gaflarına devam ediyor

Son günlerde Rusya Devlet Başkanı Putin için "Bence bir katil" diyerek iki ülke arasındaki iplerin gerilmesine neden olan ABD Başkanı Joe Biden, imza attığı gafla gündeme geldi.
Biden, akılalmaz gaflarına devam ediyor
Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanı Pentagon Lloyd Austin'in adını unutarak 'Şeye, şeye... Eski general, ona sürekli general deyip duruyorum' diye kekeleyen ABD Başkanı Joe Biden, şimdi de başka bir gafa imza attı.

HARRİS'İ, BAŞKAN İLAN ETTİ
Koronavirüs salgını ile alakalı Beyaz Saray'da ulusa sesleniş konuşması yapan Biden, konuşmasının bir bölümünde kendisinin ABD Başkanı olduğunu unuttu. Amerika'nın başkanının, yardımcısı Kamala Harris olduğunu söyledi.

GÜNDEM OLDU
Kısa bir duraksamadan sonra sözlerine devam eden Biden'ın o konuşması, sosyal medya platformlarında viral oldu.

RUSYA İLE 'KATİL' POLEMİĞİ
ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i 'katil' olarak nitelendirmesinin ardından Washington- Moskova hattında tansiyon yükselmişti. Biden'ın büyük yankı uyandıran sözlerine Putin'den cevap gecikmemişti. Putin, 'Başka bir ülkeyi, devleti, halkı ya da kişileri değerlendirmek aynaya bakmak gibidir. ABD'deki müesses nizamın bilinci, zorlu ve genellikle yerel halkın soykırımıyla bağlantılı koşullarda oluşmuştur' demişti. Putin, ABD Başkanı Joe Biden'la 'Cuma veya Pazartesi günü' görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Psaki ise bugün yaptığı açıklamada, 'Biden, Putin'e 'katil' dediği için pişman değil. Rusya ile verimli ilişkilerimize devam etme konusunda umutluyuz. ABD Büyükelçisi Moskova'da kalmaya devam edecek' ifadelerini kullandı.
Dünya

AstraZeneca aşısına 4 ülke talip oldu

Kan pıhtılaşması' sorunu nedeniyle dikkatleri üzerine çeken AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını alan ABD ile Danimarka, aşıların kullanımını durdurarak ihtiyacı olan ülkelere vermeyi teklif etti.

Dünya

Rus istihbaratı, Ukrayna konsolosunu gözaltına aldı

Rus istihbaratı, Ukrayna'nın Rusya'da görev yapan St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'u 'Rusya'ya ait gizli bilgileri toplamak' suçlamasıyla gözaltına aldı. Ukrayna, yapılan eylemin 'diplomatik çalışma statüsüne aykırı' olduğu belirtti.