Güncel
17 Şubat 2021 Çarşamba

Bahçeli'nin HDP kapatılsın çağrısına seçmenler ne diyor?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin her konuşmasında dile getirdiği "HDP kapatılsın" çağrısının ardından bir kamuoyu araştırması yapıldı. Vatandaşların %66'sı HDP'nin kapatılmasını isterken en çok oran MHP ve AK Partili seçmenlerde oldu.
Bahçeli'nin HDP kapatılsın çağrısına seçmenler ne diyor?
MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP'nin meclisteki varlığını sürekli olarak sorgularken, partinin kapatılması yönünde çağrılarda bulundu. Bu durum tartışma konusu haline gelirken, Optimar Araştırma Şirketi HDP'nin kapatılmasıyla ilgili yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı.

BÜYÜK BİR BÖLÜM KAPATILMASINI İSTİYOR
Vatandaşların yüzde 66'sı 'Sizce HDP kapatılmalı mı?' sorusuna evet cevabı verirken, yüzde 17,6'sı 'Fikrim yok', yüzde 16,4 ise 'Hayır' cevabını verdi.

MHP'Lİ SEÇMENLER BAŞI ÇEKTİ
Ankette vatandaşların desteklediği partiye göre de dağılım yapıldı. Buna göre AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 78'i, MHP'ye oy verenlerin yüzde 82'si, İYİ Parti'ye oy verenlerin yüzde 72'si, CHP'ye oy verenlerin yüzde 52'si ve HDP'ye oy verenlerin yüzde 7,2'si 'Kapatılsın' yönünde görüş bildirdi.

HDP'DEN SONRA EN ÇOK 'HAYIR' CEVABI CHP'DEN
Ortaya çıkan sonuç kapsamında CHP'li seçmenler, HDP'li seçmenlerden sonra yüzde 31,8 ile en çok 'Hayır' cevabını veren seçmen oldu.

Güncel

Kamuya tayinlerde mülakat kalkıyor!

İnsan Hakları Eylem Planı'na göre kamu görevine ilk defa yapılacak tayinlerde görevin niteliğinin gerektirdiği haller dışında mülakat kaldırılacak, tayinler yalnızca merkezi sınav sonuçlarına göre yapılacak.

Güncel

ABD'li gazeteden dikkat çeken analiz!

Koronavirüs salgınında önlemlerin artırılması ve aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte dünya genelinde vaka sayısında bir düşüş görülüyor. Fakat New York Times'ın hazırladığı analizde, Türkiye vaka sayısının arttığı ülkelerden biri konumunda.

Güncel

Prof. Dr. Özlü'den kısıtlamadan muaf olanlara tepki

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tedbirlere uyumun azalması ve dikkat edilmemesi ile vaka artışlarının yaşandığını belirterek, kısıtlamalardan muaf olanların dışarı iş için değil de gezmek için çıktığını söyledi.