Güncel
14 Ekim 2020 Çarşamba

Anayasa Mahkemesi olağanüstü toplanacak

AYM üyesi Engin Yıldırım'ın darbe iması yaptığı sebebiyle tepki çeken "Işıklar yanıyor" paylaşımı sonrası Anayasa Mahkemesi bugün saat 14.00'te olağanüstü toplanacak.
Anayasa Mahkemesi olağanüstü toplanacak
Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın Twitter'dan 'Işıklar yanıyor' notuyla AYM binasının fotoğrafını paylaşması, darbe iması yaptığı sebebiyle büyük tepki toplamıştı. İstifaya davet edilen Yıldırım, söz konusu paylaşımını silerek yanlış anlaşıldığına dair bir açıklama yapmıştı. Anayasa Mahkemesi hareketli gündem sonrası bugün saat 14.00'te olağanüstü olarak toplanma kararı aldı.

'MAKSADI AŞAN BİR ŞEKİLDE YORUMLANDI'
Yıldırım, Twitter'daki olay olan paylaşımlarını sildikten sonra yanlış anlaşıldığını şu sözlerle ifade etti: 'Şahsi Twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir'

NE OLMUŞTU?
Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım, sosyal medya hesabından AYM binasının fotoğrafını paylaşıp 'ışıklar yanıyor' notunu yazmıştı. Yıldırım'ın bu paylaşımında yer alan ifade, siyaset dünyasında olağanüstü bir gelişme olduğu zaman 'Genelkurmayın ışıkları yanıyor' cümlesi kullanılması sebebiyle darbe iması olarak yorumlandı. Bunun üzerine AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başta olmak üzere çok sayıda isim tepkisini paylaşmıştı.

Güncel

İzmir'deki depremde yeni binalar da yıkıldı!

İzmir'de meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremde yeni binalarında yıkılması tepkilere neden oldu. Sosyal medyada da gündem olan konu sonrası yetkililere seslenen kullanıcılar, sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

Güncel

Kandilli'den ürküten tsunami uyarısı..

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, olası bir depremde tsunaminin etkisini daha da artıracağına dikkat çekerek "Bir sonrakinde 60 cm'lik dalgaların olabileceği öngörülmekte" ifadelerini kullandı.

Güncel

Ermenistan son çareyi mahkumlarda buldu!

Azerbaycan ordusu karşısında büyük kayıplar veren Erivan yönetimi son çareyi mahkumlarda buldu. Daha önce teröristlere sarılan Ermenistan şimdi de hapisteki tutuklu insanları bırakarak Karabağ Cephesine yönlendirmeye başladı.

Güncel

BAE'li isimden alçak İzmir depremi paylaşımı!

BAE Veliaht Prensi Zayed'den İzmir'deki deprem sonrası alçak bir paylaşım geldi. İzmir'deki depremin ardından, 'Bugün Cuma, Türkiye'nin bütün camileri Fransa'yı yıktığını iddia ediyor. Allah İzmir'den cevap verdi.' paylaşımını yaptı.