Dünya
11 Haziran 2020 Perşembe

Almanya'dan İsrail'e 'ilhak' tepkisi!

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Filistin topraklarını ilhak eden işgal rejimi İsrail'e tepki gösterdi.
Almanya'dan İsrail'e 'ilhak' tepkisi!
Tel Aviv yönetimini uyarmak için İsrail'e giden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas İsrail'İ eleştirdi. Mevkidaşı Gabi Ashkenazi ile görüşen Maas Almanya'nın Filistin-işgal rejimi İsrail meselesinde iki devletli çözümden yana olduğununsöyledi. Maas ayrıca 'Avrupa Birliği olarak ilhakın uluslararası hukuka uygun olmadığını düşünüyoruz.' dedi.

Terör devleti İsrail'in 'ilhak' planını uygulaması halinde Berlin ve Avrupa Birliği'nin (AB) tepkilerine yönelik Maas, 'Bunun bedelinin ne olacağını ben belirleyemem. AB olarak İsrail ile diyaloğun devam ettirilmesi konusunda hemfikiriz. Bugün İsrail'deki yeni hükümetin planları hakkında bilgi edinmek için buradayım.' ifadelerini kullandı.

Maas, İsrail'in 'ilhak' planından kaygı duyduklarını dile getirirken, söz konusu planın uygulanması halinde Filistin-İsrail meselesinde iki devletli çözüm olasılığının uygulanamaz hale gelebileceğine dikkati çekti.

İşgal rejimi İsrail'in sözde Dışişleri Bakanı Ashkenazi ise ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı sözde Orta Doğu barış planının bölge için önemli bir dönüm noktası olduğunu iddia etti. Trump'ın sözde barış planını ABD ile koordineli şekilde sürdürmeye devam edeceklerini dile getiren Ashkenazi, 'ilhak' planına Berlin'in nasıl yanıt vereceğine karar vermeden önce İsrail'in nihai kararını beklemesini umduklarını sözlerine ekledi.

Bakan Maas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Benny Gantz ile yapacağı görüşmelerinin ardından Ürdün'e geçecek.