Güncel
2 Eylül 2021 Perşembe

AK Partili Tayyar'dan dar bölge tespiti

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesi konusunda "Elimiz değmişken bir de dar bölgeyi getirsek, ilk seçimde cumhur ittifakının vekil sayısı 400'e çıkabilir. Mesela; Gaziantep 14-0 olabilir" ifadelerini kullandı.
AK Partili Tayyar'dan dar bölge tespiti
Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı ortaklarının yüzde 7 seçim barajı üzerinde anlaştıklarını açıklamıştı. Erdoğan'ın açıklamalarının ardından siyaset sahnesi, seçim barajı tartışmalarına kilitlendi. Tartışmalara katılan AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar'dan dar bölge çıkışı geldi.

BAHÇELİ: 7 OLARAK TESCİLLENMİŞTİR
Erdoğan'ın sözlerinin ardından yazılı açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, 'Nitekim baraj konusundaki arayış ve çalışmalar bu açıklamayla noktalanmış ve Cumhur İttifakı'nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir. Artık başka bir değerlendirmeye de gerek kalmamıştır' ifadelerini kullandı.

'400 VEKİL ÇIKARABİLİRİZ'
MHP Genel Balkanı Devlet Bahçeli'nin yüzde 7 seçim barajı açıklamasını sosyal medya hesabından değerlendiren AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, 'İttifak mekanizması yüzde 10 seçim barajını fiilen ortadan kaldırdı. Barajın 7'ye indirilmek istenmesi önemli bir aşama. Elimiz değmişken bir de dar bölgeyi getirsek, ilk seçimde cumhur ittifakının vekil sayısı 400'e çıkabilir. Mesela; Gaziantep 14-0 olabilir' dedi.

DAR BÖLGE SİSTEMİ NEDİR?
Dar bölge sisteminde milletvekili sayısı kadar seçim çevresi oluşturuluyor. En çok oyu alan milletvekili seçiliyor. Milletvekillerini daha güçlü kılacağı savunulan sisteme ise MHP'nin karşı olduğu iddia ediliyor.
Güncel

Artık bu mesleklerde ruhsatlı silah alabilecek

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu başkanı/ üyeleri, büyükşehir belediyelerinde görevli genel sekreterler, il özel idaresi genel sekreteri kapsama alındı. Müteahhitler de silah ruhsatı alacak meslek gruplarına eklendi.

Güncel

Çözümün adresi İmralı'dır

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Bay Kemal ve İttifakları" belgeselinin ilk bölümünde "Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. HDP'yi meşru organ olarak görebiliriz' ifadelerini kullandı.

Güncel

3. doz aşı kararı ABD'de tartışma yarattı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Danışma Kurulu, Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının 3. doz olarak uygulanması fikrini tartıştı. Kurul, üçüncü dozun geniş çaplı olarak değil, yalnızca 65 yaş üstü kişilere uygulanması gerektiğini belirtti.