Dünya
28 Nisan 2021 Çarşamba

ABD ve İran gemileri kafa kafaya geldi, donanma uyarı ateşi açtı

ABD sahil güvenlik devriye botu Baranoff ve USS Firebolt kıyı devriye gemileri, İran'a ait 3 geminin Basra Körfezi'ndeki uluslararası sularda kendileriyle yakın temasa girmesi sonrasında uyarı ateşi açtı.
ABD ve İran gemileri kafa kafaya geldi, donanma uyarı ateşi açtı
ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri'ne (IRGCN) ait 3 geminin Basra Körfezi'ndeki uluslararası sularda ABD gemileriyle yakın temasa geçmesi sonucu, ABD kuvvetlerinin uyarı ateşi açtığı ifade edildi.

'GEREKSİZ YERE YAKIN TEMASA GİRİLDİ'
Donanma, dün IRGCN gemilerinin ABD donanmasına ait Cyclone sınıfı kıyı devriye botlarının 10. üyesi USS Firebolt ve ABD Sahil Güvenlik devriye botu Baranoff ile 'bilinmeyen bir nedenle gereksiz yere yakın temasa' girerek her 2 ABD gemisine de 68 yarda mesafeye kadar yaklaştığını kaydetti.

BİRDEN FAZLA UYARI YAPILDI ANCAK MANEVRAYA DEVAM ETTİLER
Olay sırasında ABD gemilerinin rutin operasyonlarını yürüttüğünü ve IRGCN gemilerinin birçok defa uyarıldığını belirten Donanma yetkilileri, 'Firebolt ve Baranoff, olay sırasında uluslararası sularda rutin deniz güvenliği operasyonlarını yürütüyorlardı. ABD mürettebatı, güverteden güverteye telsiz ve gürültülü cihazlarla birden fazla uyarı yayınladı, fakat IRGCN gemileri yakın manevralarına devam etti' ifadelerini kullandı.

UYARI ATEŞİ SONRASI GÜVENLİ BİR MESAFEYE UZAKLAŞTI
ABD güçlerinin, hesaplama riskini azaltmak, bir çarpışmayı önlemek ve durumu hafifletmek amacıyla İran kuvvetleriyle 'proaktif olarak iletişim kurduğuna' dikkat çeken Yetkililer, 'Daha sonra Firebolt mürettebatı uyarı ateşi açtı ve IRGCN gemileri ABD gemilerinden güvenli bir mesafeye uzaklaştı' dedi.
Dünya

Macron yönetimini çıldırtan Türk!

Fransa'nın Valence kentinde belediye meclis üyesi olarak görev yapan Yasin Yıldırım Dışişleri Bakanlığı'nın ABD Başkanı Joe Biden'a tepki gösterdiği açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşması sonrasında görevden uzaklaştırıldı.