ABD Savunma Bakanı Esper'den Kürecik ve İncirlik açıklaması
Dünya

ABD Savunma Bakanı Esper'den Kürecik ve İncirlik açıklaması

İnternet Medya -
ABD Savunma Bakanı Esper, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerekirse İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılabileceğine yönelik açıklamalarına ilişkin "Bu konu daha önce bana gelmedi." dedi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında askerinin öldürüldüğü Ardenler Taarruzu'nun yıl dönümü için gittiği Lüksemburg'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Kürecik ve İncirlik üslerine ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Senatosu'nun yaptırım tasarısına karşı ABD tarafından kullanılan Türkiye'de bulunan İncirlik ve Kürecik konusunda kapatma kararı alabileceğine ilişkin açıklamalarına cevap veren Esper, 'Bu konu daha önce bana gelmedi. Ben de ilk kez ifade ettiğiniz üzere gazetelerden gördüm ve dolayısıyla bundan tam olarak ne kastettiklerini ve ne ölçüde ciddi olduklarını mevkidaşımla konuşmam gerekir' diye konuştu.

Kürecik radar üssü ise NATO kapsamında konuşulması gerektiğini söyleyen Esper, 'Tabi öncelikle onların egemen bir devlet olduğunu söylemek gerekir. Dolayısıyla NATO veya yabancı kuvvetleri kendi topraklarında barındırma veya barındırmama konusunda doğal hakları var. Ancak dediğim gibi dediklerinde ciddi iseler bu bir ittifak meselesi olur, ittifaka olan bağlılığınızla ilgilidir' şeklindeki ifadeleri kullandı.

Erdoğan ne demişti?

'Şimdi bunların hepsi bizim tasarrufumuzda olan kararlardır. Böyle bir kararı vermemiz gerektiği anda bu kararı alma yetkisi bize aittir. Yeri geldiği zaman otururuz, bütün heyetlerimizle beraber kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, kapatılması gerekiyorsa Kürecik'i de kapatırız. Bütün mesele, eğer karşımıza bizim yaptırımlar gibi tedbirlerin hayata geçirilmesi durumunda, biz de bunlara mütekabiliyet çerçevesinde gereken cevabı veririz. ABD'nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması her iki taraf için de çok önemlidir.'

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.