Abd'nin Türkiye'ye Tehdidi Sonrası Rusya'dan Flaş S-400 Açıklaması
Dünya

Abd'nin Türkiye'ye Tehdidi Sonrası Rusya'dan Flaş S-400 Açıklaması

İnternet Medya -
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, ülkesinin, Türkiye'ye ABD'nin yaptığı tüm S-400 baskısına rağmen, teslimatın zamanında ve sorunsuz bir şekilde yapacağını taahhüt ettiğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, mevkidaşı Hulusi Akar'a yazdığı mektubunda, 31 Temmuz'a kadar S-400'lerin satışından vazgeçilmemesi durumunda Türkiye'ye karşı ciddi adımlar atmayı düşündüğünü ve ABD'de F-35 eğitimi alan personelin sınır dışı edileceğini yazmıştı.

Hulusi Akar'a özel F-35 mektubu: Haberiniz olsun, ülkeden göndereceğiz

Bu açıklamalardan sonra Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, 'Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşları durduruldu. Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar' açıklamasını yaparak ABD'nin kararını duyurmuştu.

ABD, Türk pilotların F-35 eğitimlerini durdurdu

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, bir gazetecenin, ABD'nin Türkiye'ye S-400 baskısını hatırlatarak sorduğu 'Rusya'nın S-400 anlaşmasının ABD baskısı altında gerçekleştirilebileceğini garanti edip edemeyeceği' sorusuna 'Tüm yükümlülüklerimiz mevcut anlaşmalar kapsamında zamanında ve herhangi bir sapma olmaksızın karşılanacaktır' cevabını verdi.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.